Varikosel Nedenleri

Varikosel: Erkeklerin %15’in de ve kısırlık sorunu ile başvuranların %40’ında görülen testis damarlarında genişlemesiyle varis oluşumuyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Çoğunlukla mikrocerrahi ameliyatı sonucu en başarılı sonuçlar alınır. Varikosel testislerde sıcaklık artışı toplardamardaki kanın organa geri akımı sonrası mikro dolaşımı etkileyerek sperm üretimini bozar; sayı, hareketlilik yapı ve kromozal yapıya etki sonucu döllenme kapasitesini olumsuz yönde etkiler.

Varikosel’in ortaya çıkma sebebi: Bu hastalık ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlar ve zamanla ilerler.  Genetik yapısı bu hastalığa elverişli olan bireylerde ve ayakta fazlaca duranlarda bazen ağrı ve görüntü bozukluğu ile ortaya çıkarsa da kısırlık ve diğer nedenler ile yapılan el muayenesinde tanısı konur.

Belirtileri:Yumurtadan bacağa doğru görülen bir ağrı saptanır. Sıcak ortamda torbada belirginleşen damarlar görülür.

Oluşabilecek sorunlar:Varikosel eğer kısırlık veya ağrı oluşturmuyorsa tedavi edilmez. Kısırlık oluşturuyorsa tedavi edilmesi gerekebilir. Bazı durumlarda da ağrıya sebebiyet vermesi sonucu tedavi edilmesi gerekir.

TANISI:Tecrübeli bir Üroloji- Androloji uzmanı tarafından doğru şartlarda yapılabilecek bir muayene sonucu varikoselin derecesi belirlenir.
TEDAVİSİ:Bu hastalık teşhis edilen kişilerde ilk etap olarak mikrocerrahi yöntemi uygulanır. Varikosel saptanan bireylerde ilk tercih olarak ilaç tedavisi ve
tüp bebek yöntemini uygulamak doğru değildir. Mikrocerrahi varikosel ameliyatıyla birlikte %80’lara kadar önemli başarılar sağlanır. Geri kalanlar rahim için aşılama ve tüp bebek gibi yöntemler için hazır hale gelmektedir.
Önceden varikosel ameliyatı olmuş fakat olumsuz geçmiş kişilerin de varikoselleri mikrocerrahi varikosel ameliyatı ile düzeltilebilmektedir.
Varikosel Hakkında Yanlış Bilinen Bilimsel Gerçekler
Varikosel en sık rastlanan tedavisinin çok yüksek olduğu erkek kısır hastalığıdır. Varikosel tanısı ultrason cihazı ile değil el ile yapılmalıdır. Ultrason cihazı ile çok sayıda kişiye varikosel tanısı konulmaktadır ve gereksiz ameliyatlar yapılmaktadır.  El ile varikosel tanısı konulamıyorsa olduğu gibi bırakılmalıdır.
Varikosel hastalığı olan kişilere tüp bebek, ICSI, aşılama benzeri yardımlı üreme teknikleri uygulanmamalıdır. Çünkü varikosel spermin kalitesini düşürmektedir ve bu yüzden ilerde anneyi sıkıntıya sokacak sorunlar oluşturabilmektedir.
Varikosel’ın tekrarlaması çok zordur. Bazen yetersiz cerrahiden dolayı tekrarlama oranı %1’e ulaşmaktadır.
Her uygulanan mikrocerrahi ile varikosel ile ortadan kalkmayabilir. Damarların yapısı, ameliyatın başarı oranını değiştirmektedir.

İlginizi Çekebilir

Varikosel miyim?

Varikosel Eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde en sık rastlanılan anormalliklerin başında varikosel gelmektedir. Varikosel yıllardır kısırlığın …