Aşılama Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin kullandığı alternatif tedavi yöntemlerinden birisi olan aşılama tekniğinin belli bir kullanım şartı bulunmaktadır. Uzman doktorların yapacakları testlerin sonucuna göre uygulama yapılabilir. Doktorlar konu ile ilgili net karar verene dek çiftlere herhangi bir uygulama yapılmaz. Ancak aşılama tedavisinin kullanılması için belli başlı şartların yerine getirilmesi gerekir. İlk olarak çiftlerin aşılama tedavisi için uygun olup olmadığına karar verilmelidir. Bunun için bazı testlerin yapılması gerekir. Hem erkeğin hem de kadının ayrı ayrı testler yaptırması ve bu testin sonuçlarını iletmesi talep edilir. Sonuçlara göre uzman doktor tedavi ile ilgili kararını verir. Aşılama tedavisinin uygulaması ise bu noktadan sonra başlar.

AŞILAMA TEDAVİSİ NEDİR

Tüp bebek tedavisine benzetilen aşılama tedavisinde de sağlıklı bir çocuğa sahip olmak için gerekli tüm çalışmalar yapılmaktadır. Uzman doktorların steril ortamlarda yürüttüğü bu çalışmada kritik nokta çiftlerin tedavi için uygun olup olmadığına karar verilmesidir. Daha sonra çiftlere ne yapması gerektiği konusunda bilgi verilmektedir. Aşılama tedavisinde olgunlaşmış yumurta elde edilmeli ve olgunlaşmış yumurtanın canlı sperm hücresi ile döllenmesi sağlanmalıdır. Aşılama tekniği ile birlikte sağlıklı bireylerden alınacak örnekler üzerinden işlem yapılabilir. Bu tür uygulamalar uzman doktorlar tarafından profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Kişilerin ideal tedavi merkezine giderek aşılama tedavisini yapmak istediğini söylemesi yeterli olacaktır. Uzmanlar bu noktadan sonra gerekli işlemleri yapmaktadır.

AŞILAMA TEDAVİSİ NE ZAMAN UYGULANIR?

Aşılama tedavisinin uygulanması için belli başlı şartların yerine getirilmesi gerekir. Aynı zamanda uygulamadan önce bazı veriler değerlendirilir. Aşılama tekniği aşağıdaki durumlarda uygulanabilmektedir;

  • Sperm sayısının yetersiz olması,
  • Sperm hareketliliğinin az olması,
  • Açıklanamayan kısırlık sorunlarında,
  • Servikal mukus sorunlarında,
  • Rahim ağzının (serviksin) anatomik sorunları sebebiyle,
  • Sperme karşı antikor mevcudiyeti varsa, yani ,immünolojik faktör söz konusu ise,
  • Kadın adayda yumurtlamanın yoksa ya da yetersiz yumurtlama mevcut ise,
  • Cinsel olarak fonksiyon bozukluklarında tercih uygulanan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yukarıdaki faktörler dışında aşılama tekniğinin uygulanması mümkün değildir. Ancak uzmanlar konu hakkında ne gibi bir karar verir o konuda net bir şey söylemek doğru olmaz.

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …