A petri dish in a artificial insemination laboratory.

Aşılama Tedavisi Sonrasında Sonuç Olumsuzsa İlk Adet Ne Zaman Görülür?

Çocuk sahibi olmak için kullanılan en iyi yöntemlerden birisi de aşılama tedavisidir. Çiftlerin sıklıkla tercih ettiği ilgili tedavi yönteminin olumlu sonuç alma konusunda büyük bir başarı sağladığı biliniyor. Ülkemizde de uygulanan ve başarı oranı yüksek olan aşılama tedavisinin çiftlere olumlu sonuç sunduğu gözlemlenmiştir. Eğer tedavi için uygun şartlara sahipseniz tedavi aşamasına geçiş yapabiliyorsunuz. Fakat bunun için dikkatli olmanız gereklidir. Tedavi aşmasına geçiş yapabilmeniz için uzman doktorun size vereceği testleri eksiksiz bir şekilde yapmalısınız. Testler erkek ve bayan için ayrı ayrı olarak sunulur. Yani çiftlerin her biri ilgili testleri yaptırmakla yükümlüdür. Test sonuçlarını doktora sunduktan sonra tedavi için uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

AŞILAMA TEDAVİSİ AŞAMALARI

Aşılama tedavisinde uygulanan birçok aşama bulunmaktadır. Hem tedavi öncesinde hem de tedavi sırasında çiftlerin eş zamanlı olarak yapması gereken uygulamalar ve planlamalar mevcuttur. İlk olarak annedeki yumurtalık sayısının arttırılması gerekir. Yumurtalık sayısı arttıkça olgunlaşmış yumurta da artış gösterecektir ve gebe kalma şansı yüksek olacaktır. Olgunlaşmış yumurtalar arttıktan sonra erkekten alınan canlı sperm hücreleri yumurtalığa enjekte edilir. Bu aşamanın ardından embriyonun oluşumu için belirli bir süre beklenir. Uzman doktor embriyo oluştuktan sonra embriyonun gelişimini yakından takip eder ve kısa süre içerisinde oluşan riskler var ise müdahale eder. Bu süreçte uzman doktor gözetiminde olmanız önerilir.

OLUMSUZ SONUÇ ALINIRSA İLK ADET NE ZAMAN OLUR?

Aşılama tedavisinin sonrasında olumlu sonuç alma oranı yüksek olsa bile olumsuz sonuç alan çiftlerde gözlemlenebilir. Bu çiftlerin merak ettiği konulardan birisi de adet döngüsünün eski düzenine girip girmeyeceğidir. Tedavi sonrasında kadınlarda görülen adet döngüsü belirli bir düzene oturabilir. Aşılama uygulamasının ardından yapılan gebelik testleri sonucu negatif çıktığı takdirde ortalama olarak en geç 15 gün içerisinde adet görülmesi gerekir aksi takdirde adet görülmemiş ise doktora başvurulmalıdır. Uzman doktor olumsuz bir durumda adet döngüsü ile ilgili yapılabilecek işlemleri göz önünde bulundurur ve süreci yakından takip eder. Uzman doktor gözetiminde olacağınız süreç içerisinde tedaviniz daha kolay olacaktır. Bu nedenle doktorunuzu sık sık ziyaret etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …