Azosperm Hakkında Merak Edilenler

Azosperm Hakkında Merak Edilenler ve Cevapları

AZOSPERM (azospermia) NEDİR?

AzoSpermin Sözlük Anlamı: Erkekte hiç sperm bulunmamasına verilen addır.

Azospermi nasıl anlaşılır? Azospermi spermiogram testinde anlaşılır. Menide hiç sperm hücresi bulunmaması durumudur.

Azosperm genetik midir?

Azosperm doğuştan olan, genetik olan, yada ailede olmayan ama sizinle birlikte başlayan hastalık tipleridir.  Azospermi kısırlık durumunda cinsiyet ve erkeklik genlerinde bu incelemeleri yapar .Ailesel özellikte mi, sizinle mi başlamış anlayabiliriz. Bazı durumlarda kesin olmazlarıda söyletebilen bu genetik hastalıklar bazı azospermi hastalarında ise sperm bulabileceğimizin habercisi olur.

Azosperm sonradan mı olur, ailemizde kimsede yok?

Testiste hastalıklar ya da sonrasında taşıyıcı kanallarda yada boşaltma bezelerinde doğuştan, sonradan olabilecek hastalıklar doğuştan itibaren sperm üretiminin olmamasına ya da sonradan bu üretimin kesilmesine neden olur.Kanal tıkanıklıkları bu sonradan gelişen duruma örnektir. Çoğunlukla enfeksiyonlar yada ameliyatlar ile olur, Tedavi ile spermin meniye karışması sağlanır ve normal yoldan gebelik beklenir. Doğuştan olan şekilde genetik hastalıklar olabilir, ailede mevcuttur sizinle başlamıştır yada genetik neden bulanamaz ama doğuştan testis gelişimi etkilenmiştir ve sperm üretimi olmamaktadır.

Azosperm denildi ama bende herşey normal, boşalma,cinsellik ve meni normal

Meni, boşalma yoluyla prostat ve salgı bezlerinden gelen sıvıdır. Bir kaşık dolusu sıvı şeklinde tarif edersek içinde sperm olması haline tüm sperm hücreleri bir çay kaşığının ucu kadar bir miktardır. Sperm hücreleri kişinin testisinde üretilir ve bu meni sıvısına katılır.Testiste üretilen spermlerin yaklaşık üç aylık bir sürede üretildiği, kanallardan taşındığı kabul edilir. Yani bir erkeğin cinsel ilişki durumu ve menisi normal gözükebilir fakat meni içinde sperm hücresi olmayabilir.

Azosperm tedavi edilebilir mi ya da  Azo sperm nasıl tedavi edilir?

Hormon hastalıkları, tıkanıklık nedenleri ile olan ve ilaç tedavileri ile, ameliyatlar ile düzeltilebilen azospermi hastaları vardır. Ancak çoğu zaman bu hastalıklarda neden araştırmadan klasik testis biopsisi ve belkide sperm olmadan tüp bebek denemeleri yapılmaktadır. Negatif sonuç dile getirilen hastalar tüp bebek tek ve son ümit düşüncesi ile eksik bırakılmaktadır. Doğrusu bu hastalıkların nedenini, üroloji uzmanınızın araştırmasıdır. Tüp bebek uygulanırken tanımadığınız bir dokturun testisinizden biopsi almasına müsaade etmeyin. Nedeni tıkanıklık olan durumlarda tıkanıklıkların giderilmesini, ilaç tedavisi ile düzeltilebilecek durumlarda bu tedavinin tamamlanmasını ve menide sperm görülmesini talep edin. Bunlar sonrasında sonuç alamayan uzmanınız zaten basit biopsilerin sizde sonuç vermeyeceğini modern ameliyatlar ile sperm bulunabileceğini bilir ve sizde hayal kırıklığına uğramazsınız.

 

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermiyi Fark Edebilmek Mümkün Mü?

Azospermi Ve İnfertilite Azospermi; Örnek olarak alınmış sperm örnekleri içinde canlı sperm olup olmadığını belirtmeye …