Azospermi bitkisel tedavi yöntemleri

Azospermide oldukça faydalı olan bitkisel formüle gelince;
Çakşır otu : 2 metreye kadar uzayabilen, sarı renkte çiçekler açan otsu bir bitkidir. İçerisinde tanen, reçine, nişasta, alkaloit, saponin ve uçucu yağ bulunur. Etkili bir afrodizyak olan bu bitki, cinsel gücü ve isteği arttırıcı özelliklerinden dolayı cinsel isteksizlik tedavisi için faydalı olabilir. Aynı zamanda sperm sayısını ve hareketliliğini de arttırıcı etkilere sahiptir. Sürekli bu otu yiyen büyükbaş hayvanların yavru sayılarında ciddi artış olmuş ve yapılan araştırmalar sonucunda sperm yapımı için gerekli maddelerin çakşır otunda bol miktarda olduğu saptanmıştır.1. Formül : Çakşır Otu kökünü kurutup toz haline getirdikten sonra saf bal ile macun yapın. Yaklaşık 500 gram bala 1 avuç içi ceviz (bol miktarda arginin içerir) ezerek karıştırın. Bu balı her sabah aç karnına 1 yemek kaşığı tüketin. En az 2 ay devam edin.

2. Formül : 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı çakşır kökü olacak şekilde hazırlanan çayıda içilebilirsiniz.

Keçiboynuzu : Spermlerin baş kısmında akrozom adı verilen bir kesecik vardır ve burada çok sayıda değişik enzimler bulunur. Sperm, yumurtaya temas ettiğinde, akrozom içerisindeki enzimler yumurtanın zarını parçalar ve sperm yumurtanın içerisine girer ve gebelik sağlanır. İşte yumurta zarı ile temas eden sperm-akrozomunun enzimleri yeterli aktiviteye sahip değilse yumurtanın zarını parçalayamazlar. Yumurtanın döllenmeside mümkün olmaz.

Keçiboynuzu spermin baş kısmında bulunan akrozom içeriğindeki enzimlerin aktivitesini yükselterek yumurta zarının parçalanmasına imkan sağlar. Keçiboynuzu kürü, düşük seviyede olan (1-9 milyon/ml) spermlerin hem hareketini hem de sayısını yükseltir. Bir taraftan az sayıdaki hareketli sperm sayısını yükseltmekte diğer taraftan da mevcut hareketli spermlere daha fazla hareketlilik kazandırmaktadır.

Kalsiyum açısından zengin olan keçiboynuzunu içerisinde bulunan E-vitamini sayesinde öksürük, kansızlık, grip ve kemik erimesi gibi sorunlarada her yönden iyi gelmektedir.

Yüksek derece de mineral ve şeker içeren bu ürün, vitamin çeşidi olan A, B, B2, B3 ve D gibi vitaminleri de içerisinde barındırır.  Bu nedenle keçiboynuzu kürüyle ayrıca akciğer kanseri gibi kanserlerden korunma ve vücud direncinin artırılması gibi ekstra faydalar da sağlamış olursunuz.

3. Formül : Taze keçiboynuzu pekmezi alın. Bu pekmezin tadı da fena değildir. Bu pekmezin içine (ortalama 300 gram pekmeze 1 çay kaşığı çörek otu ve 20 ml çakşır suyu) ekleyin. Bu pekmezi her sabah aç karnına 1 yemek kaşığı olacak şekilde yeyin. Ayrıca her akşam taze keçiboynuzundan 2 adette direkt olarak tüketin. Bu diyete en az 2 ay devam edin.

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermiyi Fark Edebilmek Mümkün Mü?

Azospermi Ve İnfertilite Azospermi; Örnek olarak alınmış sperm örnekleri içinde canlı sperm olup olmadığını belirtmeye …