Azospermi tanısı

Azospermi Gelişimini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Erkeklerde önemli bir sağlık problemi olarak ortaya çıkan ve her geçen gün ilgili şikayet sayısının arttığı görülen önemli sağlık problemlerinden birisi azospermi rahatsızlığıdır. Azospermi rahatsızlığı kısırlık yaratmaz. Ancak kısırlık kadar etkili olan olumsuz sonuçlara sahiptir. Bazı durumlarda ise kısırlık olan erkeklerde azosperminin de olduğu gözlemlenebilir. Tüm bu durumlar teşhis ve tanı aşamasında ortaya çıkar. Kısırlık tedavisi ile ilgili olarak ayrı bir çalışma yapılsa bile azospermi rahatsızlığı bulunan erkeklerin çocuk sahibi olabileceği müjdesi verilmektedir. Bu konuda birçok uzman doktor erkeklerin çocuk sahibi olabileceği yöntemlerin var olduğunu vurgulamıştır. Eğer siz de bu tür bir sorun yaşıyorsanız çocuk sahibi olabilirsiniz. Bu nedenle kendinizi psikolojik olarak yıpratmanıza gerek yoktur.

AZOSPERMİ RAHATSIZLIĞINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Azospermi rahatsızlığının gelişimine neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler pretestiküler, testiküler ve postestiküler faktörler olarak 3 gruba ayrılır. Hormonal faktörler sebebiyle sperm üretiminin yapılamamasına pretestiküler faktörler adı verilir. Testislerde meydana gelen sperm üretimi bozukluğuna testiküler faktörler adı verilir. Kanalların tıkanık olması durumuna ise postestiküler adı verilir. Tüm bu faktörler gerekli testler sırasında ortaya çıkar. Uzman doktorlar yeterli düzeyde analiz yaparak ilgili faktörlerin sebep olduğu azospermi rahatsızlığını tedavi etmeye çalışır. Uzman doktorların bu tür faktörler ile gelişim gösteren azospermi rahatsızlığını tedavi edebildiği ve tedavinin başarı oranının oldukça yüksek olduğu teyit edilmiştir.

AZOSPERMİ RAHATSIZLIĞININ PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Azospermi rahatsızlığı her ne kadar tedavi edilebilir bir rahatsızlık türü olarak bilinse de erkeklerin psikolojik olarak yıpranmasına neden olabilen rahatsızlık türlerinden birisidir. Azospermi rahatsızlığının erkeklerin çocuk sahibi olma hayallarini ertelemek zorunda olduğunu gün yüzüne çıkarması psikolojik etmenlerin ön plana çıkmasına neden olur. Erkekler bu konuda kendisini bir hayli yıpratır. Özellikle çiftlerin çocuk sahibi olma hayallerini bu gibi sebeplerle ertelemesi erkek tarafını bir hayli üzer. Çiftler yeterli çalışmaları yaptığında belirli bir süre sonra çocuk sahibi olabilir. Bu nedenle erkeklerin kendisini yıpratmasına gerek yoktur. Daha pozitif bir üdşünce yapısına sahip olarak bu zorlu süreci atlatmak mümkündür. Erkeklerin bu konuda dikkatli olması gerekir.

İlginizi Çekebilir

Azospermi Rahatsızlığı Kimlerde Görülür?

Azospermi rahatsızlığı erkeklerde kısırlık olarak tanımlanan rahatsızlık türlerinden birisidir. Erkeklerde kısırlık görülmesinin nedenleri arasında çeşitli …