Azospermi Nedir

Azospermi Gerçeği

Azospermi Nedir?

Menstruasyonda sperm olmadığı için azospermi, son yıllarda geliştirilen tedavilerle artık korkutucu değildir.Çeşitli tedavi yöntemlerine sahiptir. Bununla birlikte, azospermi tedavisinde% 100 başarı henüz tartışma konusudur.

Erkek cinsiyetinde çok az sperm bulunması ciddi oligospermi olarak adlandırılır. Bu durumda mikroenjeksiyon yöntemiyle yumurtaya hücre aktarımı yapılabilir. Bununla birlikte, azoosperminin testiste sperm olmadığı için, döllenme daha zordur.

Asospermi Nasıl Teşhis Edilir?

Azospermi teşhisi için ayrı mikroskobik incelemeleri olmalıdır.Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen bu kriterler, azospermi tanısı için mikroskobik olarak araştırılmalıdır. Bu hastalıktaki problem, tüplerin çoğunlukla açık olmasına rağmen, testislerde olgun sperm üretiminin gerçekleşmemesidir.

Azopermide Sperm Nasıl Kazanılır?

Azospermi hastalarının çoğu, olgun sperm üretimine sahiptir, ancak kanalların yardımı ile bu yapılmaz. Azospermili hastalarda ilk önce fizik muayene ve laboratuvar testleri yapılır. Kanalların gelişimi böbreklerin gelişimine paralel olduğundan, böbreklerkontrol edilir.

Kistikfibröz hastalarda bu kanalların oluşumunun oluşmadığı da gösterilmiştir. Sperm, bu tür hastalarda çeşitli yollarla elde edilebilir. Bu yöntemler PESA, TESA ve TESE yöntemleridir.

Testislerin genellikle küçük olması gerçeği de sorunun sebebi olabilir. Böyle bir fiziksel tanı konulduğunda, öncelikle hormonal yapının kontrolü yapılmalıdır. Genetik araştırmalar da yararlıdır çünkü kromozom defektleri ile görülebilir. Bir kişinin yakın akrabalarında bir durum olup olmadığı düşünülmelidir. Hormonal sistem problemleri de sebep olabilir.

Hipotalamus ve hipofizdeki defektler ve bu bezlerdeki tümör oluşumu da sorumlu olabilir. Sperm kanalları ve testis boyutu normal ise, semen ve FSH seviyesi ölçülmelidir. FSH, sperm gelişimini sağlayan hipofiz bezi tarafından üretilen uyarıcı bir hormondur. Bu durumda azospermi teşhisi için biyopsi yapılır.

Azospermi Nedir

Azospermi Nasıl Tedavi Edilir?

Testisin iç dokusunda sperm üretimi sorunu azosperminin nedeni olarak belirtilirse, mikrosefali yöntemi kullanılır ve sperm üreten kanallar belirlenir. Sperm hücrelerinin elde edildiği bu kanallar toplanır. Bu hücreler olgun spermlere dönüşmez, kuyruksuz ve hareketsizdir. Mikrokateter uygulaması 2 saatlik bir cerrahi işlemdir ve hasta ameliyattan sonra genellikle taburcu edilir ve eve gönderilir.

Azoospermili kişilerin yaklaşık% 7’sinde genetik bozukluklar vardır. Bu kırmızı kan hücrelerini inceleyerek teşhis edilebilir. Bebek uygulaması sırasında kromozom sayısını kontrol ederek, genetik kusurun bebeğe aktarılması önlenebilir.

İlginizi Çekebilir

Azospermi Hakkında

Azospermi Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Azospermi menide sperm olmamasına verilen isimdir. Azospermi, genel popülasyonun% 1’inde ve bebeği olmayan (infertil) erkeklerin% …