Azospermi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Azospermi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Azospermi Nedir?

Azospermi ejakülasyondan sonra penisteki sıvıdaki spermin yokluğudur. Azospermi tohumdur, ancak bu hastalıkta sperm hücresi yoktur.

Azospermi Nedir

Asospermi Nasıl Teşhis Edilir?

Mikroskop altında bir adamdan alınan semen örneğinin incelenmesi spermiyogram olarak adlandırılır. Bu kontrol deneyimli kişiler tarafından deneyimli laboratuvarlarda dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Tek spermiogram sonucunda azospermi tanısı konulmamalıdır. En az 1 ay aralıklarla alınan 2 spermiyogramdan sperm yok ise azospermi teşhisi konur.

Azospermia Sık Görülen Bir Sorundur?

Her 100 erkekten ikisi azospermiye sahiptir. Ancak infertilite problemi olan erkeklerin % 10-20’sinin azospermi vardır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, erkek sperm sayısının her yıl azaldığını ve azospermiden muzdarip erkeklerin sayısının bugün daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Azospermi Türleri Nelerdir?

Azospermi, seminal kanallarda obstrüktif ve non-obstrüktif azospermi olmak üzere iki kategoride incelenmektedir. Ürologlar tarafından yapılan bir derinlemesine incelemenin spermiogram incelemesinde, hangi tür azospermi olduğunu belirlenebilmesi için ultrason ve hormon testleri gibi çeşitli testler yapılır.

Azospermia Nasıl Tedavi Edilir?

Tıkanıklık nedeniyle azospermi varsa, tıkalı kanallar ameliyatla açılabilir. Bununla birlikte, bu ameliyatların başarı oranı genellikle düşüktür. Bu nedenle oklüzyona bağlı azospermi yaşayan erkeklerde çeşitli yöntemlerle sperm elde edilebilmekte ve in vitro fertilizasyon sağlanabilmektedir.

azospermi

 

TESE

Anestezi sonrası testis küçük bir insizyonla açılır. Sperm taşıyan kanalları dikkatle incelenir (seminifer tübüller) ve tüp bebek uygulaması için laboratuarda sperm bulunması muhtemel olanları seçilir.

MicroTESE Nedir?

Son birkaç yılda çıplak gözle yapılan TESE operasyonu yerine, çoğu IVF merkezinde mikroTESE yöntemi kullanılmaktadır. Klasik TESE cerrahisinde küçük bir parça testis dokusundan cerrahi olarak çıkarılır, ancak testisler cerrahi sırasında mikroskobik olarak incelenir. Bu nedenle, sadece spermin gözlendiği alandan alınan doku örneği, semen bulma şansını arttırır. Ek olarak, mikrotester prosedürü sırasında testis dokusunun daha az çıkarılması, testislerin bu işlemden daha fazla hasar görmesini önler.

Mikro Test İşlemi Ağrılı Mıdır?

Hayır. Mikrotester cerrahisi genellikle genel anestezi altında ürologlar tarafından gerçekleştirilir. Sürekli yatak istirahati gerekli değildir ancak ameliyattan birkaç gün sonra ağır iş yapmamaları önerilir. Hastalara ameliyattan 10-15 gün sonra külot giymeleri önerilir.

İlginizi Çekebilir

Azospermi Nedir

Azospermi Gerçeği

Azospermi Nedir? Menstruasyonda sperm olmadığı için azospermi, son yıllarda geliştirilen tedavilerle artık korkutucu değildir.Çeşitli tedavi …