Azospermi Hakkında

Azospermi Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Azospermi menide sperm olmamasına verilen isimdir. Azospermi, genel popülasyonun% 1’inde ve bebeği olmayan (infertil) erkeklerin% 10-15’inde bulunur. Azospermi varlığında hormon testleri ve insan kromozom analizi yapılmalıdır. Bu gruptaki kromozom sapma oranı% 15’tir. En yaygın olanı Klinefelter sendromudur.

Bu hastalıklar azospermiye neden olur;

  • Hormonal veya genetik bozukluklar,
  • Çocukluk çağı cerrahisi,
  • Testislerin yerine getirildiği ve erişkin yaşta olduğu kabul edilmeyen inmemiş testis,
  • Çocukluk döneminde geçirilmiş ve ateşli enfeksiyon testisleri,
  • Testis tümörü için postoperatifkemo veya radyoterapi
  • Çeşitli travma (trafik kazası, spor yaralanmaları).

Azoospermili kişilerin yaklaşık% 7’sinde genetik bozukluklar vardır. Bu kırmızı kan hücrelerini inceleyerek teşhis edilebilir. IVF uygulaması sırasında PID’li kromozom sayısını kontrol ederek bir genetik defektin bebeğe aktarılmasını önlemek mümkündür.

Azospermi Hakkında

Azospermi Nasıl Tedavi Edilir?

Azospermi olgularında, testis dokusundan mikro sperm gibi operasyonlar için TESA, TESE, cerrahi sperm arama yöntemleri kullanılır. Semen alındığında,tedavi edilir. Sperm veya semen bağışından ve transplantasyonundan sonra spermde işlem bulunmazsa tedavide tek çözüm çocuk sahibi olmaktır. Bir tüp bankasının kullandığı sperm dağıtıcıları, tıbbi problemler ve infertilite, insanın sperm eksikliği demek değildir.

Çocuksuz çiftlerin yaklaşık% 30-50’sinde sorun erkeklerde görülür. Yaşlılarda infertilite nedenleri çoğunlukla iki ana gruba ayrılır.

  • Üretim bozuklukları sperm sayısını ve kalitesini etkiler
  • Çekirdeği taşıyan kanallarda durgunluk

Sperm kalitesinin nedeni ve kusur sayısı bulunmazsa, bazı deneysel ilaç tedavileri kullanılacaktır. Mikroenjeksiyon teknolojisi, erkek infertilitesinin tedavisinde bir kilometre taşı olup 1992’den bu yana uygulanmaya başlanmıştır.

Azospermi Hakkında

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

  1. Sperm Üretim Bozuklukları

Erkek infertilite vakalarında sperm üretimi ve olgunlaşma bozuklukları en sık görülen problemlerdir. Kadın yumurtasının döllenme bozukluğu olması sperm hareketliliğini önler, sperm veya semen zayıflık formları (morfoloji) ile ilgili olabileceği gibi anormallikler ile ilişkili olabilir. En az 20 milyon sperm, % 30’u hareketli sperm olmalıdır ve normal sperm oranının%4’ünden daha fazla olması normal kabul edilir. Sperm seviyeleri yukarıdaki değerlerden daha düşükse, gebe kalmanın doğal yollardan zorlandığı görülmüştür. Enflamatuar hastalıklar, bazı bakteriler ve virüsler insanlarda yumurtalık iltihabına neden olur.Yumurtalıklarının iltihaplı hastalığı olan erkeklerin yaklaşık% 25’i bir infertilite problemi geliştirir.

  1. Yapısal Rahatsızlıklar

Sperm üretimini testislerden koruyan tam veya kısmi tıkanıklıklar infertilitenin sebebi olabilir. Bu engeller konjenital veya enfeksiyona bağlı olabilir. Testlerden kaynaklanan cerrahi de tıkanmaya neden olabilir.

Erkek İnfertilite Tedavisi

Düşük düzeydeki infertiliteler, mikroenjeksiyon (ISC) tedavisi uygulandığında tüpün içinden geçen erkek kısırlık sorunları çözülebilir. Şiddetli erkek infertilitesi, azospermi veya sperm toplanması elde edilememesi durumunda TESE ve TESA önerilmektedir

İlginizi Çekebilir

Azospermi Nedir

Azospermi Gerçeği

Azospermi Nedir? Menstruasyonda sperm olmadığı için azospermi, son yıllarda geliştirilen tedavilerle artık korkutucu değildir.Çeşitli tedavi …