Azospermi

Azospermi Nedir?

Azospermi; Örneklenmiş semende canlı sperm yokluğuna verilen isimdir. Ayrıca sperm yokluğu olarak da tanımlanır. Bir diğer yandan düşündüğümüzde erkek kısırlığı olarak da bilinir.

Kısırlık; tıbbi nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamamak demektir. Düzenli bir ilişkiye rağmen, çift çocuğa 1 yıldır sahip değilse, kısırlık tanısı konur. Azospermi, infertilite problemlerinden biridir. İnfertilite problemlerinin yaklaşık% 15’i azoospermiden kaynaklanmaktadır. Erkek kısırlığı olarak da bilinen bu infertilitenin iki çeşidi vardır.

Azospermi

Azospermi Çeşitleri

İki çeşit azospermi vardır. Bunlardan biri varikosel nedeniyle ortaya çıkan azospermidir. Genital enfeksiyonların veya konjenital vasdeferens yokluğu bu duruma yol açar. Tıkanıklıkla ilişkili olmayan azoospermi, testiste spermanın olmaması veya çok az sayıda üretilmesidir. Azospermi hastalarının yaklaşık% 65’i bu gruba aittir. Doğum kusurları ve radyasyon nedeniyle genetik ve hormonal bozukluklar ortaya çıkabilir. Bu çeşitlerin tespitinin yapılabilmesi için mikro tese işlemi uygulanabilir. Testis biyopsisi olarak da söyleyebiliriz.

Azospermiye Neden Olan Faktörler

Sağlıklı insanlar doğum kökeni dışında da azospermi ile karşı karşıya gelebilir. İlerleyen erkek yaşı: Özellikle 40 yaşından sonra erkeklerin çocuk sahibi olması zordur. Bu yaştan sonra, yılda yaklaşık 1.2 olan testosteron hormonunda bir azalma olur ve bu da yetersiz sperm üretimine neden olur.

Yetersiz beslenme: Çok fazla gıda ve kalitesiz gıda, aşırı kilolu olmak veya tam tersi diyete göre daha az kalori almak da azoospermiyi ciddi şekilde etkilemektedir.

Çevresel Faktörler: Bugün yaşadığımız sosyal çevre, sperm üretimimizi etkileyen faktörlerden biridir. Sinir, stres, zihinsel sorunlar, iş veya aile faktörleri azospermiyi etkiler.

İlginizi Çekebilir

Azospermi Hakkında

Azospermi Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Azospermi menide sperm olmamasına verilen isimdir. Azospermi, genel popülasyonun% 1’inde ve bebeği olmayan (infertil) erkeklerin% …