Azospermi Nedir

Azospermi Nedir?

Erkeklerde sperm olmaması demek olan azospermi, erkeklerin% 1’inde görülür ve infertilite sorunu olan erkeklerde% 10-15 oranında bu sebep görülmektedir. Ciddi oligosperminin erkekte az miktarda sperm olması demektir ve bu sebeple azospermiden farklıdır. Bu nedenle, ek test veya sperm alma deneyleri gerekli olmayabilir. Bu amaçla Dünya Sağlık Örgütü, en az iki semen numunesinin azospermi ile santrifüjden sonra mikroskobik inceleme yapılmadan teşhis edilemeyeceğini belirtmektedir.

Azospermi Nedir

Azospermi sahibi olan erkeklerin çoğundaki problem, testislerde olgun sperm üretiminin olmaması, sperm taşıyıcı kanalları açık olsa bile yetersiz sayıda spermin üretiliyor (non-obstrüktif azospermi) olmasıdır. Testiküler yetmezlik, testislerin kendisinde sperm olmamasıdır. Ve buna ek olarak sperm üretimini uyaran hormonları salgılayan hipofiz bezi hastalıklarına bağlı olarak da gelişebilir. Hastaların yaklaşık% 40’ında, azospermi’nin testislerde bir üretim hatası yoktur. Buna ek olarak, olgun spermin (obstrüktif azoospermi) ürettiği drenaj kanallarından vücuttan olgun spermi yok etme işlemi de uygulanır.

Azospermi tanısı konan erkekler için ayrıntılı bir özet alınmalı ve fizik muayene yapılmalı ve azosperminin nedeni laboratuvar testleri ile bulunmalıdır. Azospermik erkeği incelerken yapılması gereken en önemli testler FSH ve testosteron hormonlarıdır.

Azospermi Nedir

Fizik muayene, toplama tüpleri denilen vasdeferens varlığını kontrol etmelidir. Konjenital böbrek hasarı, Vasdeferens’in doğuştan gelen yokluğu ile ilişkili olabilir, böylelikle böbrekler sonografik olarak incelenmelidir. Ek olarak, Vasdeferens eksikliği olan erkeklerin üçte ikisinde kistikfibrozise yol açabilen genetik bir defekt (CFTR mutasyonu) vardır. Bu hastalara gerekli olan testler yapıldığında sperm üretiminin normal olduğu görülür ve PESA, TESA veya TESE işlemleri uygulandığı zaman sperm üretimi de yapılabilmektedir.

Fizik muayene sırasında akılda tutulması gereken ikinci nokta testislerin büyüklüğüdür. Atrofik testlerde yüksek FSH ve normal veya düşük testosteron seviyeleri eşlik ettiğinde, testin olumlu olduğu düşünülmektedir. Primer testis yetmezliği bu durumla ilişkilidir. Çünkü kromozom bozuklukları olduğundan şüphelenilmesi halinde hormon tedavisi de yapılacaktır. Bu hastalarda LH hormonunun seviyesi de düşük olabilir. Bu hormonun düşük olmasının nedeni hipotalamus veya hipofiz bezinin kusurlarıdır. Bu durumu açıklığa kavuşturmak için prolux ölçümü ve hipofiz görüntülemesi gereklidir.

İlginizi Çekebilir

Azospermi Nedir

Azospermi Gerçeği

Azospermi Nedir? Menstruasyonda sperm olmadığı için azospermi, son yıllarda geliştirilen tedavilerle artık korkutucu değildir.Çeşitli tedavi …