Azospermi Rahatsızlığı Kimlerde Görülür?

Azospermi rahatsızlığı erkeklerde kısırlık olarak tanımlanan rahatsızlık türlerinden birisidir. Erkeklerde kısırlık görülmesinin nedenleri arasında çeşitli faktörler yer alabilmektedir. Uzman doktorlar ilk olarak bu faktörleri göz önünde bulundurur ve ona göre uygulama yapar. Erkeklerin kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalmasında önemli bir etmen olan azospermi hastalığının tedavisi bulunmaktadır. Ancak sıklıkla görülen grup içerisinde yer alan erkeklerin rahatsızlığın gelişimini durdurması önemli bir etmendir. Bu nedenle tanı sürecinin geciktirilmemesi ve bir an önce işlem yapılması gerekir. Uzman doktorlar konu hakkında detaylı bir şekilde erkekleri uyarmaktadır. Erkeklerin ilgili konularda dikkatli olması gerekir. Azospermi rahatsızlığı önemsenecek kadar kritik rahatsızlık türlerinden birisidir. Bu nedenle sağlığı ikinci plana atmamalısınız.

AZOSPERMİ’NİN TEŞHİS AŞAMASI

Azospermi rahatsızlığının teşhis aşamasında erkeklerin çeşitli testlerden geçirildiği ve bu testler sonucunda elde edile verilerde hastalığının tanısının konulduğu gözlemlenmiştir. Uzmanlar uygulanması gereken testleri erkeklere bildirir. Daha sonra ise bu testler uygulanır ve testin sonuçlarına göre hareket edilir. Bir yıldan fazla süreyle cinsel ilişkiye girdiği halde çocuk sahibi olamayan erkeklerin kısırlık rahatsızlığı ile karşı karşıya kaldığı gözlemlenir. Kısırlık rahatsızlığına karşı mücadele etmek için rahatsızlığın gelişimini durdurmak gerekir. Bazı durumlarda sonu kansere kadar varan tehlikeli rahatsızlıklar türeyebilir. Ancak azospermi rahatsızlığında bu seçenek milyonda bir bile görülmemiştir. Fakat temkinli olmakta ve tedavi sürecini geciktirmemekte fayda olacaktır.

AZOSPERMİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Azospermi rahatsızlığı bazı erkeklerde daha sık görülebilmektedir. Kısırlık problemi çeken erkeklerin % 7 sinde yapılacak kanda akyuvarlardaki kromozom incelemesi sonucunda kromozom kusurları olduğu görülür. Kromozom kusurları sperm sayısıyla ters orantıdadır. Azospermi olan erkeklerdeki oran % 10-15 iken, sperm sayıları normal olanlarda % 1 oranında olur. Kromozom sorunu bulunan erkeklerdeki kromozom anormallikleri genellikle cinsiyet kromozomundan kaynaklanır. Erkeklerde kromozom kusurları olduğunda gebeliklerin düşükle sonuçlanması daha fazla olur. Bunun yanında doğumsal kusurları olan çocukların doğması daha fazladır. Bu durumlarda mikro enjeksiyon yöntemiyle elde edilen spermlerin genetik incelemesi yapılmalıdır. Uzmanlar konu ile ilgili detaylı araştırma yaparak rahatsızlığın asıl sebebini ortaya çıkarmaktadır. Siz de ilgili şartlara sahipseniz bir an önce tedavi sürecine geçmelisiniz.

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermi Gelişimini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Erkeklerde önemli bir sağlık problemi olarak ortaya çıkan ve her geçen gün ilgili şikayet sayısının …