Azospermi Rahatsızlığı Olan Kişilerde Sperm Üretimi Nasıl Olur

Azospermi rahatsızlığına sahip olan hastalarda sperm üretiminin çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Özellikle erkek kısırlığı olarak bilinen bu hastalıkta erkeğin canlı sperm hücrelerinin yitirdiği bilinmektedir. Canlı sperm hücrelerinin azalmasıyla birlikte erkeğin çocuk sahibi olma olasılığı da azalır. Erkekte görülen bu kritik durum ciddi sorunlara yol açara. İlk başta çiftlerin psikolojik yıprandığı görülür. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler azospermi rahatsızlığı bulunan erkek nedeniyle psikolojik olarak yıpranırlar. Erkeklerin psikolojik olarak yıpranmasının günlük yaşantısına etkisi de oldukça fazladır. Çiftlerin bu gibi durumlarda uygun tedavi seçeneklerini değerlendirmesi gerekir. Azospermi rahatsızlığının tedavisi bulunmaktadır. Çeşitli tedavi yöntemleri ile rahatsızlığı ortadan kaldırmak ve psikolojik etmenlerden kurtulmak mümkündür.

AZOSPERMİ RAHATSIZLIĞININ TEDAVİSİ

Azospermi rahatsızlığı doğal yollardan ve cerrahi seçenekler ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavi uygulamaları uzman doktorun belirleyeceği yöntemler ışığında yapılır. Aynı zamanda gözetim altında yürütülmesi gereken bu süreçte alternatif tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Eğer erkek çocuk sahibi olamıyorsa erkekten canlı sperm hücresi üretilebilir. Canlı sperm hücresi üretildiği takdirde kısa süre içerisinde erkek çocuk sahibi olabilir. Erkeğin çocuk sahibi olabilmesi için yapılan bu çalışma son derece başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır. Çocuk sahibi olmak için uygulanan yöntem ise azospermi rahatsızlarının bir nebze daha sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca çiftler bu tür tedavi seçenekleri ile kısa süre içerisinde toparlanır ve hayallerine kavuşarak önemli bir adım atmış olur.

AZOSPERMİ RAHATSIZLIĞINDA SPERM ÜRETİMİ YÖNTEMLERİ

Azospermi rahatsızlığına sahi olan erkeklerde sperm üretimi önemli oranda başarı sağlar. Hastaların çoğunda sperm üretimi gerçekleştirilir, ancak kanallardan atılamaz. Bu hastalarda genellikle TESA, TESE ve PESA yöntemi kullanılarak sperm elde edilir. Mikro TESE yönteminde testise mikroskop ile bakılarak, küçük bir doku örneği alınır. Bu örnek sadece spermin olduğu bölgeden alınır. Testislerin içinde bulunduğu kese ile testisi çevreleyen tunika albuginia adındaki kılıfta küçük bir kesi açılır. Bu sayede sperm bulma şansı artmakta ve az oranda doku alındığından testis ve testosteron hormonu zarar görmez. Yapılan işlemden sonra kesiler dikişle kapatılır. Ameliyat üroloji uzmanlarınca genel anestezi altında uygulanır.

İlginizi Çekebilir

sperm kalitesi

Sperm Kalitesini Koruyup Baba Olma Şansını Arttırmak İçin Ne Yapılabilir?

Burada sağlık sorunları olmamasına rağmen doğal bir şekilde anne ve baba olmaya çalışıldı ise ancak …