Azospermi Rahatsızlığına Neden Olan Pretestiküler Faktörler

Erkek kısırlığı olarak tanımlanan azospermi rahatsızlığı çeşitli fonksiyonların yitirilmesine ve çocuk sahibi olma hayallerinin gerçekleşmemesine neden olur. Çiftlerin çocuk hayalini gerçekleştirmesine engel olan bu rahatsızlık önemli bir sağlık problemidir. Azospermi rahatsızlığı le birlikte erkekte canlı sperm hücresi bulmak zorlaşır. Doğal olarak laboratuvar ortamında farklı şekillerde çocuk sahibi olunmaya çalışılır. Erkekler için önemli bir sağlık problemi olan azospermi rahatsızlığının tedavisi mümkündür. Ancak tedavi sürecinden önce kişilerin psikolojik olarak yıprandığı gözlemlenir. Bu gibi durumlarda derhal uzman doktordan destek alınması gerekir. Aksi takdirde kişinin yıpranması sağlıklı sonuçlar ortaya koymayacaktır. Bu nedenle bireylerin kendisine önem göstermesi ve buna göre  tedavi sürecini başlatması gerekir.

PRETESTİKÜLER FAKTÖRLER NELERDİR?

Azospermi rahatsızlığına neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler arasında pretestiküler faktörler de yer alır. Pretestiküler faktörler genellikle hormonal faktörler olarak adlandırılır. En sık karşılaşılan durumlar arasında yer alır. Bu nedenle hormonal faktörlerin ağır bastığı ve erkeğin kısırlık yaşaması riskini arttırdığı gözlemlenir. Bu faktörde FSH, LH ve testosteron hormonlarının üretimi aksar. İlgili hormonların üretilememesi veya problemli bir şekilde üretilmesi azospermi rahatsızlığını tetikler. Pretestiküler faktörlerin neden olduğu azospermi rahatsızlığı tedavi edilebilir. Ancak bu tür durumlara acil müdahale edilmesi gerekir. Zaman içerisinde rahatsızlık gelişim göstereceğinden kişilerin daha hızlı hareket etmesi gerekir. Uzman doktorlar bu konularda sürekli olarak uyarı yapmaktadır.

AZOSPERMİ TEDAVİSİ SONRASI

Azospermi tedavisi hangi faktöre bağlı olursa olsun uygulanabilen bir yöntemdir. Uzmanlar tarafından tanı koyulması ve tedavi sürecinin başlatılmasının ardından erkeklerin önemli bir problemi ortadan kaldırılır. Tedavi sürecinin ardından erkeklerin kısa sürede sağlıklı hayatına dönüş yaptığı ve çocuk sahibi olabildiği gözlemlenmiştir. Tedavi süreci zorlu geçmiş olsa bile kısa süre içerisinde sonuç alabilmenin mümkün olması psikolojik etmenleri de ortadan kaldırır. Kişinin daha sağlıklı olabilmesi için kısa süre içerisinde bu faktörlerden kurtulması gerekir. Çiftlerin hayal ettiği çocuk sahibi olma düşüncesine bir adım kalması için tedavi sürecinin aksatılmaması ve bu tür rahatsızlıkların gelişimine izin verilmemesi gerekir. Tedavi sonrasında sizi bekleyen birçok olumlu etmen bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermi Gelişimini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Erkeklerde önemli bir sağlık problemi olarak ortaya çıkan ve her geçen gün ilgili şikayet sayısının …