Azospermi Rahatsızlığını Önceden Fark Etmek Mümkün Mü?

Erkeklerin önemli sağlık problemlerinden birisi olan azospermi çocuk sahibi olmayı isteyen çiftlerin psikolojik olarak yıpranmasına da olanak sağlıyor. İlgili rahatsızlık tedavi edilebilen türde olsa bile süreç kişiyi önemli oranda yıpratıyor. Türkiye’de de önemli oranda azospermi rahatsızlığına yakalanan erkek bulunuyor. Bu nedenle azospermi üzerinde durulması gereken konuların başında geliyor. Kısmi olarak kısırlık rahatsızlığına benzetilen azospermi daha hafif sonuçlara sahip olduğu gibi bu sonuçlardan kurtulmak içi belirli tedavi şekilleri ile ortadan kaldırılabiliyor. Azospermi rahatsızlığı ile birlikte canlı sperm hücresi üretiminin durması erkeklerin çocuk sahibi olamamasını sağlamaktadır. Farklı yöntemler ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler ise benzer sonuçlar almaktan başka bir durumla karşı karşıya kalmayacaktır.

AZOSPERMİ RAHATSIZLIĞININ TEŞHİSİ

Azospermi rahatsızlığı uzman doktorların uygulayacağı bazı testlerin ardından teşhis edilebilir. Tanı koyma süreci kısa bir süreç olduğu gibi kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Erkeğin ilgili süreçte hiçbir testi atlamaması gerekir. Uzman doktor gözetiminde yürütülecek olan bu zorlu süreci en iyi şekilde tamamlamak ve verimli sonuçlar almak mümkündür. Azospermi rahatsızlığının teşhis ve tanı aşaması geçtikten sonra tedavi şekilleri arasından birisi belirlenir. Tedavi şekilleri ağrısız olduğu gibi kısa sürede sonuç veren bir aşamadır. Tedavi şekillerini belirlerken rahatsızlığın hangi aşamada olduğu göz önünde bulundurulur. Tüm bu değerlerin elde edilmesi açısından teşhis süreci kritik bir süreçtir. Bu nedenle ilgili aşamaları atlamamak gerekir.

AZOSPERMİYİ ÖNCEDEN FARK ETMEK MÜMKÜN MÜ?

Azospermi rahatsızlığını dikkatli olan her erkek kısa sürede fark edebilir.  Azospermi rahatsızlığı menide meydana gelen değişiklikler ile fark edilir.  Eğer meninizde sarımsı, yeşilimsi, hatta kırmızımsı bir renk varsa veya meniniz normalden çok daha sıvı veya daha koyuysa, meninizde alışılagelmedik bir koku varsa, bir doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Bu tip durumlar azospermi rahatsızlığının ortaya çıktığını kanıtlar. Fakat net olarak tanı koyulabilmesi için alanında uzmanlaşmış doktorlara giderek gerekli testleri yaptırmanız ve rahatsızlık ile ilgili hikayenizi eksiksiz bir şekilde anlatmanız gerekir. Böylece doktor uygun olan tanıyı koyacak ve tedavi sürecine geçiş yapmanız için uygun şartlar oluşturulacaktır.

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …