Azospermi Rahatsızlığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Erkekte kısırlık olarak yorumlanan azospermi rahatsızlığı kısmi olarak kısırlık rahatsızlığına benzer. Canlı sperm hücresi sayısının önemli oranda düşüş yaşaması ile birlikte çiftlerin çocuk sahibi olma hayalleri sonlanır. Erkekte görülen bu sorun sebebiyle çocuk sahibi olamadığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle azospermi rahatsızlığı gelişim göstermeden kısa süre içerisinde tedavi edilmelidir. Azospermi rahatsızlığının tedavisi için uzman doktora görülmeli ve uzman doktorun talimatları dinlenmelidir. İlk aşamada belli başlı testler uygulanacaktır. İlerleyen aşamalarda ise gerekli tedavi yöntemleri belirlenecektir. Uzmanlar bu gibi konularda hastaya yeterli düzeyde bilgi vermektedir. Azospermi rahatsızlığı için sunulan tedavi yöntemleri ise birbirinden farklı türde olabilir. Ancak ülkemizde de kullanılan bazı tedavi türlerinin başarı oranı oldukça yüksektir.

AZOSPERMİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Azospermi tedavisinde hormon tedavileri seçeneği öne çıkıyor. Fakat azospermi rahatsızlığı tıkanıklığa bağlı olarak gelişim göstermişse bu durumda cerrahi işlem seçeneği değerlendirilir. Rahatsızlığın tıkanıklığa bağlı olup olmadığı yapılacak testler ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Aynı zaman azospermi hastalığı bulunan erkeklerin çocuk sahibi olması mümkündür. Ülkemizde de uygulanan mikro TESE ve mikroenjeksiyon yöntemleri son derece işlevsel yöntemlerin başında geliyor. Bu yöntemler ile erkekten canlı sperm hücresi üretilebiliyor. Daha sonra ise yumurtanın döllenmesi ve embriyonun oluşması sağlanabiliyor. Tüm bu aşamalar ise mikro TESE tedavisinin ardından uygulanan tüp bebek tedavisi ile sürdürülmektedir. Tedavi seçenekleri birden fazla ve alternatifi bulunabilir düzeydedir.

DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Azospermi rahatsızlığı bulunan erkekler için birçok tedavi seçeneği ön plana çıkmaktadır. Dünyada ve ülkemizde uygulanabilen bu tedavi yöntemleri başarı oranını arttıran seçenekleri içerisinde barındırmaktadır. Hastaya detaylı olarak bilgi verildikten sonra yapılan tedavi uygulamaları şu şekildedir;

  • MESA (mikroepididimal sperm aspirasyonu)
  • PESA (Perkutan sperm aspirasyonu)
  • TESA (Testiküler sperm aspirasyonu)
  • TESE (Testiküler sperm ekstraksiyonu)
  • MİKRODİSSEKSİYON TESE (microTESE)

Bu yöntemler arasında en yaygını ise; TESA, TESE ve Mikro TESE yöntemleridir.Non-obstrüktif azospermialarda tercih edilen yöntem mikroTESE ameliyatıdır. Cerrahi seçenekler daha başarılı sonuçlar sunuyor olsa da testislerden iğne ile yapılan müdahale dahil diğer müdahalelerde ciddi oranda başarı sağlamaktadır. Siz de bu tür yöntemler ile tedavi olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

sperm kalitesi

Sperm Kalitesini Koruyup Baba Olma Şansını Arttırmak İçin Ne Yapılabilir?

Burada sağlık sorunları olmamasına rağmen doğal bir şekilde anne ve baba olmaya çalışıldı ise ancak …