Azospermi Tedavi Edilir Mi?

Azospermi Tedavisi Var Mı?

“Hiçbir sperm olmaması” olarak da bilinen azospermi, bir erkeğin menisinde neredeyse hiç sperm olmadığında ortaya çıkan bir kısırlık durumudur. Genel erkek nüfusunun %2’sinde görülen azospermi, çiftlerin çocuk sahibi olamamasına neden olan bir faktördür.

Bu durum, bir erkeğin menisinde ölçülebilir miktarda sperm olmadığı anlamına gelir. Genellikle, hastanın ve partnerinin, kısırlık nedeninde tanı bulmakta zorlanıldığında teşhis edilir. Erkeğin menisinde bulunan canlı sperm sayısını belirlemek için bir sperm analizi yapılır. Neredeyse hiçbir sperm bulunmazsa, doktor gerekli görürse ek testler isteyebilir. Bölgede tıkanıklık, erkek üreme sisteminde bir enfeksiyon, cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar, radyasyon ve kemoterapi tedavileri, bazı genetik nedenler, varikosel, antibiyotik gibi bazı ilaçlar, aşırı alkol tüketimi ve uyuşturucu kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan azospermi, erkekte kısırlık nedenleri arasında yer alır.

Azospermi Tedavisi Mümkün Mü?

Azospermi tedavisi

Bebek sahibi olup olamayacağınız, uzmanlar tarafından yapılacak teşhislere bağlıdır. Uzmanınız, azospermi nedeninizi ve hangi tedaviyi seçmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacak tavsiyelerde bulunacaktır. Azoserpmi teşhisi, her zaman gebeliğin imkansız olduğu anlamına gelmemektedir.

Erkekler genellikle sperm üretir, ancak üretilen bu spermler arasında vücudun dışında hayatta kalmayan çok küçük bir miktardır. Uzmanlar, normalde gerekli olan milyonlarca sperm yerine, sadece yarın düzine sperm ile de başarılı sonuçlar alabilmektedir. Bu noktada doğru uzmanı ve doğru tedaviyi seçmek oldukça önemlidir.

Menide sperm bulunamazsa; bu üreme yerinde bir tıkanıklık ya da spermin meniye girmeye yetecek seviyede olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bölgedeki tıkanıklığın nedeni, bir enfeksiyon, daha önceden geçirilmiş bir ameliyat, bazı kistler olabilir. Doğuştan azospermi vakaları haricinde; tıkanıklığı olan çoğu hasta, mikro cerrahi tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermiyi Fark Edebilmek Mümkün Mü?

Azospermi Ve İnfertilite Azospermi; Örnek olarak alınmış sperm örnekleri içinde canlı sperm olup olmadığını belirtmeye …