Azospermi tedavi yöntemleri

Azospermi ve Sperm Ekstraksiyonu

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi olan bazı erkekler için, sperm meni haline getirilebilir. Ancak bu mümkün olmadığında, sperm üretimi üreme sisteminize girmek için yeterli değilse bile, biyolojik olarak baba olmanıza yardımcı olan uygulamalar var. Testislerin her biri yalnızca bir kaç sperm içerse bile, durum böyledir. Burada amaç, sperm bulma şansını en üst düzeye çıkarırken, testisleriniz için riski minimuma indirgemektir.

Azospermi ve Sperm Haritası Planlaması

Sperm haritası planlaması, sperm oluşturma işleminin daha etkin tanımlanmasını sağlar ve geri gelmeyen testiküler dokuyu kaldırma ihtiyacını sınırlar. Bu prosedür çok düşük bir komplikasyon oranına sahiptir ve hastalar genellikle birkaç gün içinde iyileşir. Harita planlaması sırasında, testisin birden fazla bölgesi örneklenir. Eğer gebelik için yeterli kullanılabilir sperm bulunursa, daha ileri gitmek zorunda kalınmaz; ancak başarılı olunmazsa, mTESE adı verilen başka bir tekniğe geçilir.

Sperm Ekstraksiyonu: mTESE

Mikroskop yardımlı testiküler sperm ekstraksiyonu sırasında, haritalama ile belirlenmiş olan bölgelerden ya da en umut verici olan bölgelerden testikular doku elde edilmesine yardımcı olmak için özel bir cerrahi mikroskop kullanılır. Prosedüre mikroTESE de denir. Mümkün olduğunca çok sayıda testiküler dokuyu korurken, daha zor zamanlarda kullanılabilir sperm bulma şansını en üst düzeye çıkarır. İşlemler sırasında hastalara hem genel hem de lokal anestezi uygulanır.

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermiyi Fark Edebilmek Mümkün Mü?

Azospermi Ve İnfertilite Azospermi; Örnek olarak alınmış sperm örnekleri içinde canlı sperm olup olmadığını belirtmeye …