Azospermi Ve Teşhisi

Azospermi Ve Teşhisi

Azospermi Nedir?

Azospermi olmayan semen anlamına gelmez. Bu problem infertilite problemi olan erkeklerde % 1 olarak görülür. Azospermi ve oligospermi arasında ayrım yapmak çok önemlidir. Oligospermide az sayıda sperm mevcuttur. Bu nedenle en az iki semen numunesi santrifüjden sonra mikroskopik sedimantasyon incelemesi yapılmadan azospermi ile teşhis edilemez. Testis yetmezliği olarak tanımlanmış, testisler veya testislerin sperm uyarıcı hormonları tarafından salgılanmış olduğu hipofiz bozukluklarında kusurdan şüphelenilmelidir. Hastaların % 40’ında azospermiden dolayı testislerde üretilen olgun spermler kanallar ve vücuttan çıkarılamaz.

Azospermi Ve Teşhisi

Azospermiyi Nasıl Tanıyorsunuz?

Azospermi tanısı konan erkeklere ayrıntılı bir özgeçmiş taraması yapılır ve ardından da fizik muayene istenir. Gerçekleştirilecek laboratuvar testleri azosperminin nedensel etkisini belirleyebilir. Bu hastaların bazılarında kistik fibrozise neden olabilen genetik bir kusur da olabilir. Bu gen anne adayında da mevcutsa, doğacak bebeğin kistik fibrozis olması muhtemeldir. Bu nedenle ebeveyn adayına bir CFTR mutasyon taraması yapılmalıdır. Bu hastaların sperm üretimi normaldir. Sperm, TESA, PESA ve TESE ile elde edilebilir. Testislerin büyüklüğü hasta üzerinde yapılan fizik muayene sırasında kontrol edilmelidir. Testisler genellikle küçükse, problem ilk hormonal testlerle tanımlanabilir.

Azospermi Kimlerde Görülür?

İnfertilite problemi olan erkeklerin % 7’sinde yapılacak olan beyaz kan hücresi kromozom çalışmasının sonucu olarak kromozomal defektler tespit edilmiştir. Kromozom bozuklukları, sperm sayısıyla ters orantılıdır. Kromozom sorunları olan erkeklerde kromozom anormallikleri genellikle cinsiyet kromozomunun bir parçasıdır. Erkeklerde kromozomal bozukluklar ortaya çıktığında, gebeliklerin düşükle sonuçlanması daha olasıdır.

Azospermi Nasıl Tedavi Edilir?

Azospermili erkeklerde mikroenjeksiyonda testislerden veya apididemlerden sperm kullanımı problemi kalıcı olarak tedavi etmez, ancak hamilelik mümkündür. Sorun hipofiz bezi veya hipotalamus ise, altta yatan koşulun tedavi edilmesi gerekir. Bu tedaviler oldukça uzun zaman alabilir. Erkeklerde sperm üretiminin dışındaki problemleri ortadan kaldırmak için bu tür tedaviler kullanılmalıdır. Testislerde sperm üretimi yoksa, uzun süreli tedavi bilinmemektedir. Testlerden sperm mikroenjeksiyonunun kullanılması tek seçenektir. Taşıyıcı kanallarda tıkanıklık gibi bir sorun varsa, bunun hem deneyim hem de ileri eğitim gerektiren bir durum olduğu bilinmelidir.

Tecrübeli merkezlerde, bugün mikroenjeksiyon yoluyla gebelik oranı % 25 ile% 40 arasındadır. Ayrıca, yaklaşık 12 ayda başarılı bir hamilelik elde edilebilir. Bu yöntem sadece infertilite sebebi olan azospermi ile ilgilidir. Cerrahi sperm toplama genel veya lokal anestezi altında yapılır. Bu uygulama hastaneye yatmayı gerektirmez ve en fazla yarım saat içerisinde tamamlanır. Hastalar işlemden sonra günlük hayatlarına dönebilirler. Gerçekleştirilen müdahaleler uygun bir tüp merkezinde gerçekleştirilebilir. Numuneler laboratuarda incelenir ve semenin varlığı belirlenir. Sperm bulunursa, süreç sona erer.

 

İlginizi Çekebilir

Azospermi Nedir

Azospermi Gerçeği

Azospermi Nedir? Menstruasyonda sperm olmadığı için azospermi, son yıllarda geliştirilen tedavilerle artık korkutucu değildir.Çeşitli tedavi …