Azospermik Erkeklerde Sperm Alma Yöntemleri

Azospermik Erkeklerde Sperm Alma Yöntemleri Nelerdir?

Azospermi Nedir, Tedavi Yöntemleri

Semen örneğinin incelenmesinden sonra spermin görülmemesine azospermi denir.

Sperm alma yöntemleri lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Sperm alma yöntemleri hastaneye yatırılmadan aynı gün içinde gerçekleştirilir. İşlemler genellikle on dakika ile yarım saat arasında sürer. İşlemden sonra günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Tüm operasyonlar IVF merkezinde gerçekleştirilir ve alınan örnekler aynı laboratuvarda incelenir ve semeninoranı tespit edilir. Sperm bulunduğunda, süreç bitecektir.

Azospermik Erkeklerde Sperm Alma Yöntemleri

PESA:

Perkütanepididimal sperm aspirasyonu olarak açılımı yapılabilir. Epididimdeki spermleri ince bir iğne ile yerleştirerek testislerin üzerine çekme yöntemidir. Testislerindeki skrotum, bahsedilen poşet açılmadan önce deriden sokulan bir iğne ile uygulanır. Sadece obstrüktifazoospermide kullanılabilir. Sperm bu yöntemle geri alınamazsa, diğer testisten sperm alma yöntemlerine geçilir.

PTSA:

Perkütan testis aspirasyonu olarak tanımlanır. Testislerin dokusundan, kese açılmadan önce deriye batırılmış bir iğne ile testislerin içine sokularak çıkarılır. Sperm bu yöntemle kazanılamazsa, TESE yöntemine geçilir.

TESE:

Testikülersperm ekstraksiyonu olarak açılımı yapılır. Testislerdeki kese, kapalı tunicaalbugineanın küçük bir insizyonu ile açılır. Küçük parçalar testis dokusundan çıkarılır.

Mikro TESE:

Mikroskop altında testis sporeekstraksiyonu şeklinde bilinir. Testisler, kese içinde küçük bir insizyon ile açılır ve her bir durum, testisi çevreleyen tunikaalbuginea olarak adlandırılır. Kesim bölümleri dikilir ve işlem sonlandırılır. Bu yöntemin testis dokusuna daha az zarar verdiğini öne süren yayınlar vardır.

Sperm Olma Şansı Nedir?

Obstrüksiyona bağlı azospermi vakalarının hemen hemen tamamı, arıza nedeniyle azospermi vakalarının% 50’sinde sperm olabilir. Aksi takdirde, çift sperm bağışı veya embriyo bağışı gerekebilir.

Azospermik Erkeklerde Sperm Alma Yöntemleri

Sperm Elde Edilirse, Bu Spermler Sonraki Uygulamalarda Dondurulabilir Ve Kullanılabilir Mi?

Obstrüktifazospermi, spermin dondurulmasını ve spermin kullanılmasıyla gebelik oranlarını yükseltmek için spermin canlılığını ve gebelik oranını eritmek için oldukça iyidir. Bununla birlikte, obstrüktif olmayan azospermi vakalarında elde edilen spermin dondurulması ve daha sonra tekrar kullanılması tartışmalıdır. Bu hastalardan alınan önemli sayıda spermin yapısal kusurları vardır ve donma ve çözülmeden hayatta kalamazlar. Bununla birlikte, spermin sonraki operasyonlarda kullanılmayacağı ihtimalini ortadan kaldırmak için uygun spermin seçici olarak dondurulması ve saklanması tavsiye edilebilir.

Bir Erkek İçin Bu Operasyonlar Kaç Kez Yapılabilir?

Literatürde obstrüktifazoospermi için yedi kez tedavi edilen hastalar bildirilmiş ve her seferinde sperm elde edilmiştir. Non-obstrüktifazospermisi olan hastaların, önceki TESE’lerde sperm bulunması şartıyla, 6 sefere kadar TESE ve sperm alma yöntemlerinden geçtikleri bildirilmiştir. Tekrarlanan TESE uygulamaları ile elde edilen gebelik oranları, ilk uygulamada elde edilen gebelik oranlarından farklı değildir.

İlginizi Çekebilir

Cerrahi Sperm Arama

Cerrahi Sperm Arama Mikroenjeksiyon yönteminin bulunmasına dek pek umutla bakılmayan erkek kısırlığı tedavisi, yeni gelişmeler …