Azospermiye Sebep Olan Faktörler

Alınan meni örneğinde canlı sperm hücresi bulunamaması ve kısırlık yaşanması olayına azospermi adı verilir. Azospermi rahatsızlığı nedeniyle birçok çift çocuk sahibi olamamaktadır. Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlığı tetikleyen birçok faktör vardır. Azospermi rahatsızlığını tetikleyen faktörlerden kaçınarak sağlıklı bir yaşam sürdürmek mümkündür. İki farklı türü olan rahatsızlığın her iki türü de psikolojik olarak kişiyi yıpratır. Sağlıklı yollardan çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin hayallerini suya düşüren azospermi hastalığı erken tanı konularak çözümlenebilir. Çiftlerin 1 yıl boyunca cinsel ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamaması halinde kısırlık teşhisinin konulduğu gözlemlenmiştir. Azospermi rahatsızlığı da en sık görülen kısırlık çeşitlerinden birisidir.

AZOSPERMİ RAHATSIZLIĞINI TETİKLEYEN FAKTÖRLER

Azospermi rahatsızlığı doğuştan var olan bir tür olduğu gibi sonradan gelişim gösteren rahatsızlıklar arasında da yer almaktadır. Azospermi rahatsızlığının sonradan gelişen türü ve doğuştan kaynaklanan türü için ayrı ayrı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Azospermi rahatsızlığının ortaya çıkmasını etkileyen faktörler;

  • Erkeklerin 40 yaşından sonra testeron oranında yaşanan düşüş sebebi ile çocuk sahibi olması zorlaşır. Bu durum azospermi rahatsızlığına varan sonuçlar doğurabilir.
  • Çok fazla kalori alma veya çok az kalori alma durumunda oluşan obezitelik veya aşırı zayıflık durumlarında azospermi rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Kilo problemi önemli bir husustur.
  • Yoğun çalışma temposunun neden olduğu sinir ve stres gibi etmenler azospermi rahatsızlığını tetikler. Prikolojik durumlar hastalığın ön plana çıkmasına neden olur.
  • Hormon seviyesinde meydana gelen sıkıntılar ve hormona faktörler azospermi rahatsızlığını tetikler.

AZOSPERMİ ÖNCEDEN FARK EDİLİR Mİ?

Azospermi rahatsızlığı semen testi ile ortaya çıkar. Bu testi yaptırmadan önce kişinin rahatsızlığı fark etmesi mümkündür. Ancak tanı koyulması için uzman doktora görünmesi gerekir. Azospermi rahatsızlığının önceden fark edilme durumunu spermin kalitesi belirler. Meni daha koyu veya daha sıvıysa azospermi rahatsızlığını işaret eder. Aynı zamanda kırmızımsı ve yeşilimsi bir renk var ise bu durumda da aynı rahatsızlık ortaya çıkabilir. İlgili durumlar görüldüğü takdirde uzman doktora başvurarak tedavi sürecine geçilmesi gerekir. Aksi takdirde rahatsızlık ilerleme kaydedecektir. Bu tür durumlara dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gerekir.

İlginizi Çekebilir

Rosi Tekniği Nedir? Rosi Tekniğini Kimler Kullanabilir?

Birçok çift çocuk sahibi olmanın hayali ile yaşar. Hatta bu yönde çalışmalar yaparak hayallerini gerçekleştirmek …