Azospermi tanısı

Azospermiyi Fark Edebilmek Mümkün Mü?

Azospermi Ve İnfertilite

Azospermi; Örnek olarak alınmış sperm örnekleri içinde canlı sperm olup olmadığını belirtmeye ve araştırmaya dayalı bir işlemdir. Ayrıca sperm yokluğu olarak tanımlanır.

Kısırlık; Tıbbi nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamazsınız demektir. Düzenli bir ilişkiye rağmen, bir çift bir çocuğa 1 yıldır sahip değilse, kısırlık tanısı konur.

Azospermi, infertilite problemlerinden biridir. İnfertilite problemlerinin yaklaşık% 15’i azospermiden kaynaklanmaktadır.

Azospermi tanısı

Azospermi Çeşitleri

İki çeşit azospermi vardır. Bunlardan biri tıkanıklık ile ilgiliazospermidir. Tıkanıklıkla ilişkili olmayan azospermi, spermanın oluşmaması veya çok az sayıda spermin üretiliyor olmasını gösterir. Azospermi hastalarının yaklaşık% 65’i bu gruba aittir. Doğum kusurları ve radyasyon nedeniyle genetik ve hormonal bozukluklar da ek olarak ortaya çıkabilir.

Azospermiye Neden Olan Faktörler

Sağlıklı insanlarda daazospermigenetik olmadan ortaya çıkabilir.

İlerlemiş olan erkek yaşı: Özellikle 40 yaşından sonra erkeklerin çocuk sahibi olması zor. Bu yaştan sonra, yılda yaklaşık 1.2 olan testosteron hormonunda bir azalma olur ve bu da yetersiz sperm üretimine neden olur.

Yetersiz beslenme alışkanlığı: Sağlıksız ve kalitesiz gıda ile beslenmek, aşırı kilolu olmak veya tam tersi diyete göre daha az kalori almak azospermiyi ciddi şekilde etkilemektedir.

Çevresel faktörler: Bugün yaşadığımız sosyal çevre, sperm üretimimizi etkileyen faktörlerden biridir. Sinirlilik, stres, zihinsel sorunlar, iş veya aile faktörleri azospermiyi etkiler.

Azospermiyi Önceden Tahmin Etmek Mümkün Mü?

Azospermi tanısı için, semen analizine tabi olmanız gerekir, ancak testlerden önce sperm anormal bozukluğunun birkaçını görebilirsiniz. Sperminiz sarımsı, yeşilimsi, kırmızımsı renkteyse veya normalde akan sıvı veya meni çok fazla olsa bile, anormal kokuyorsa, tıbbi muayeneye gitmelisiniz.

Azospermi tanısı

Azospermi Tedavisi

Her şeyden önce hastanın azospermiye sahip olup olmadığı belirlenir. Bu spermiogram denilen bir yöntemle anlaşılmaktadır. Daha sonra üroloji ve kromozom değerlendirmesi yapılır. Çünkü azospermi vakalarının% 10-12’si yapısal veya sayısal kromozomal problemlere sahiptir.

Tanı konulan hastalığa mikroskopik TESE yöntemi uygulanır. Mikroskobik TESE metodu neredeyse en başarılı biyopsi yöntemidir. Mikroskobik TESE, mikroskop altında yumurtalık dokusunu incelemek için kullanılan bir yöntemdir.

Mikroskobik TESE prosedürünün bir sonucu olarak, mikroenjeksiyon, hamilelik yapmak için testislerden çıkan sperm hücreleri tarafından gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir

sperm kalitesi

Sperm Kalitesini Koruyup Baba Olma Şansını Arttırmak İçin Ne Yapılabilir?

Burada sağlık sorunları olmamasına rağmen doğal bir şekilde anne ve baba olmaya çalışıldı ise ancak …