Biz erkekleri tehdit eden sorunlar.

Erkeklerin doktora gitme sıklığı kadınlarınkinin ortalama olarak yarısı kadar. Sağlığınızda olan değişikliklerin farkında olmanız önemli. Yolunda olmayan bir şeyler varsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

İşte size asla görmezden gelmemeniz gereken 5 sağlık problemi ve onların belirtileri.

Sağlığınızı önemsememenin bedelini hayatınızla ödemeyin. Bu belirtilere kulak verin, size anlatmaya çalıştıkları bir şey var.

Testislerinizde yumru

Testis kanseri 20 ile 35 yaşları arasındaki erkeklerde en sık görülen kanser türü.

Testislerinizde yumru ya da herhangi bir anormallik hissederseniz hemen doktorunuza görünmelisiniz. Çoğu yumru kanserli değildir ama bu anormalliğin mutlaka kontrol edilmesi gerekli. Testis kanserinde de diğer kanserlerde olduğu gibi erken teşhis tedavinin daha etkili olmasını sağlıyor ve hayat kurtarıyor.

Benler

Benlerinizi düzenli olarak kontrol edin. Şekillerinde, renklerinde oluşabilecek herhangi bir değişiklikte ya da kanamaları durumunda doktorunuza görünün. Bu değişiklikler çoğu zaman ciltteki pigment sayısının artmasına bağlı yani zararsızdır. Kanserle uzaktan yakından pek ilgileri olmaz. Olağan dışı ya da acılı durumlarda doktora görünmeyi ihmal etmeyin. Doktor benleri kontrol edip gerekirse alır.

Küçük bir ekleme yapalım: cilt kanseri riskinizi en aza indirmek için sabah 11 ile öğlen 15 arasında güneşe çıkmayın ve güneşe çıktığınızda mutlaka koruyucu sürün.

Mutsuz olmak

Mutsuzsanız, daha önce yapmaktan hoşlandığınız şeylerden uzaklaşır, onlara karşı ilginizi kaybedersiniz. Aşırı derecede mutsuz hissediyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var. Depresyonda olabilirsiniz.

Depresyon sosyal hayatınıza, aile yaşamınıza ve yaptığınız işe etkileri yadsınamaz gerçek bir hastalık, sağlık sorunu. Tedavisi ise genellikle kendi kendine yetme, terapiler ve ilaçlar.

Depresyon kadınlarda erkeklerde olduğundan daha çok görülüyor. Ama erkekler intihar etmeye kadınlardan daha yatkın. Bunun nedeni erkeklerin yardım alma konusunda isteksiz ve çekimser davranması olabilir.

Kredi krizi stresi: İşi tehlikede olma, işsizlik ve borç akıl sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek etkenler. Böyle durumlarda profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

İdrar yapmada güçlük

Prostat büyüdüğünde idrar taşıyan kanallara baskı yapabilir. Bu durum idrar geçişini zorlaştırır. Aman dikkat. İdrar yapmada güçlük prostat hastalıklarının özellikle de prostat kanserinin belirtisi olabilir.

Prostat kanserinin diğer belirtileri ise idrar yaparken ağrı ve yanma. Gece boyunca çok kez tuvalete kalkma. Bu belirtilerden biri sizde varsa doktorunuzla görüşün.

Prostat bezi her erkekte bulunur ve seks hayatınız için hayati öneme sahip. Yani her erkeğin cinsel yaşantısı prostat sorunları tehdidi altında.

İktidarsızlık

Erkeklerin çoğu hayatlarının bir bölümünde iktidarsızlık çekerler. Ancak sertleşme probleminiz birkaç haftadan fazla sürüyorsa, tehlikeli bir durum söz konusu olabilir, doktorunuza görünmelisiniz.

Tedavi için genellikle kilo vermeniz ya da egzersize başlamanız yeterli olur. Hayat tarzınızdaki değişiklik problemin çözülmesini sağlar. Bazı erkekler yine de ilaç desteğine ihtiyaç duyabilir.

Doktorunuz iktidarsızlığın arkasında başka sinsi sağlık sorunları olup olmadığını araştırır. Bunlar kalp hastalıkları, şeker, yüksek tansiyon gibi iktidarsızlıktan çok daha ciddi genel sağlık problemleridir.

Erkeklerin hemen hemen yarısı hayatlarında en az bir kez iktidarsızlık yaşarlar. Önemli olan doktora zamanında gitmeniz. Tedavi edilebilecek basit bir hastalığı görmezden gelip büsbütün sağlığınızdan olmayın.

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermi Gelişimini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Erkeklerde önemli bir sağlık problemi olarak ortaya çıkan ve her geçen gün ilgili şikayet sayısının …