Bulaşıcı Hastalıklar Kısırlık Rahatsızlığına Ne Kadar Etki Eder?

Erkeklerin kısırlık konusunda duyduğu endişeler her geçen gün artmaktadır. Kısırlık rahatsızlığının birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Var olan bu olumsuz etkilerin tamamını ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak tedavi sürecinin zamanında başlaması birçok salık problemini ortadan kaldıracaktır. Bu süreçte kişinin psikolojik olarak yıpranması doğal bir gelişmedir. Ancak önerilen doğal tedavi yöntemleri ile negatif düşünceden uzaklaşıp daha yapıcı ve dayanıklı yapıya kavuşmak mümkündür. Aynı zamanda kişinin bireysel çabaları ile hastalığın olumsuz etkilerinden korunması mümkün olmaktadır. Özellikle bulaşıcı hastalıklardan korunmak ve bağışıklılık sistemini korumak önemli bir seçenektir. Siz de kısırlık rahatsızlığından dolayı sıkıntı yaşıyorsanız bu konuda önlem alabilir ve kısa süre içerisinde sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz. İlgili konuda uzman doktorlardan yardım almanız mümkündür.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ GELİŞİMİ

Kısırlık çeşitli problemlere bağlı olarak gelişim gösterebilir. Özellikle yaşantısı boyunca çeşitli bulaşıcı hastalıklara yakalanmış olan kişiler kısırlık rahatsızlığının risk grubunda yer alır. Belirtileri çok nadir görülen ancak şiddetli bir şekilde ortaya çıkan kısırlık rahatsızlığı gelişim gösterdiği noktada daha büyük sağlık problemlerine de neden olabilir. Buna örnek olarak testis kanseri ön plana çıkmaktadır. Bu noktaya ulaşmadan önce kişinin tanı koyulmasına yardımcı olması ve tedavi sürecine bir an önce geçmesi gerekir. Aksi takdirde çok daha büyük problemler ile karşı karşıya kalması muhtemeldir. Siz de var olan etmenleri en aza indirerek kısırlık rahatsızlığının olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz.

BULAŞICI HASTALIKLARIN ETKİSİ

Kısırlık rahatsızlığına etki eden birçok bulaşıcı hastalık bulunmaktadır. Ergenlik öncesi geçirilmiş kabakulak infertilite yani kısırlık bakımından genellikle herhangi bir sıkıntı oluşturmaz. Ergenlik sonrasında geçirilmiş kabakulak eğer erken tanı konulup, önlem alınırsa yine sorun oluşturmayabilir. Ergenlik sonrası geçirilen ve testisleri tutan enfeksiyon ciddi sorunlara neden olabilir. Burada kabakulak aşısının yaptırılması son derece önemlidir. Suçiçeği ateşli hastalıklar grubunda değerlendirilir. Özellikle, yine ergenlik sonrasında geçirilen yüksek ateşli enfeksiyonlar kısırlık nedeni olabilirler. Suçiçeği, kızamık, kızamıkçık gibi yüksek ateşli enfeksiyonlar testiste değişik derecede sperm yapı bozukluğuna neden olabilir ve sperm kalitesini bozar. Bu tür konularda uzman doktorlardan detaylı bilgi alınması mümkündür.

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …