Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Kısırlığa Neden Olur Mu?

Çiftlerin doğal yollardan çocuk sahibi olmak için yaptığı çalışmaların çoğunluğu başarısız sonuçlanıyorsa bu çalışmalarda eksiklik veya ters giden bir şeyler bulunabilir. Uzmanlar genellikle 1 yıl boyunca çalışma yapan çiftlere kısırlık tanısı koymaktadır. Ancak kısırlık gibi kritik bir rahatsızlığa alternatif olarak oluşabilecek birçok durum gözlemlenebilir. Genital bölgede meydana gelen birçok rahatsızlık ve fonksiyon bozuklukları bulunabilir. Tüm bu ayrıntıların net olarak tanısı konulabilmesi için yapılan denemelerin ardından uzman doktora görünmek gerekir. Var olan tüm bulgular değerlendirilerek problem ortaya çıkartılacak ve çocuk sahibi olabilmeniz için uygun çalışmalar yapılacaktır. Eğer siz de çocuk sahibi olma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu konuda yapmanız gereken tek şey uzmanlara başvurmaktadır.

ÇOCUK SAHİBİ OLAMAMANIN NEDENLERİ

Çocuk sahibi olmak için yapılan çalışmaların ardından olumsuz sonuç alan çiftler bu sonucu birçok nedene bağlı olarak tekrar tekrar alabilir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak için yapılan yardımcı üreme tekniklerinden birisi olan tüp bebek tedavisinde bile tekrar denemeler yapılabilmektedir. Kişilerin alternatif yöntemleri kullanmadan önce var olan sorunun temeline inmesi ve sorunu çözmesi gerekir. İlk olarak uzman doktor ile görüşme yapıp şikayetler anlatılmalıdır. Daha sonra ise uzman doktorun talep edeceği testler eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Bu testlerin ve şikayetlerinizin sonucunda göre çocuk sahibi olamamanızın asıl nedeni bulunur. Daha sonra ise şikayetiniz ile ilgili olan en uygun tedavi seçeneği kullanılmaya başlanır.

CİNSEL FONKSİYON BOZUKLUKLARI NEDİR?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin istediği sonucu alamamasının bir diğer nedeni de cinsel fonksiyon bozukluluğudur. Cinsel fonksiyon bozuklukları da kısırlık sebebidir. Çünkü başarılı bir cinsel birliktelik yok ise bu durumda başarılı bir işlem gerçekleşmeyecektir. Dolayısı ile ilişkiye giremeyen bir erkeğin çocuk sahibi olması ve üremesi beklenemez. Bu amaçla kullanılan ilaçların sperm fonksiyonu üzerine olan etkileri hakkında farklı görüşler vardır. Bu nedenle sperm sayısı sınırda olan kişilerde ilaç kullanılmadan önce doktor önerisi alınmalıdır. Tüm bu süreci uzman doktor gözetiminde yürütmek çiftler açısından faydalı olacaktır. Böylece çiftler kısa süre içerisinde istedikleri sonuçları alarak çocuk sahibi olabilir.

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …