Epididimit nedir ?

Erkekliğe ait rahatsızlıklardan birisi Epididimit, spermler üzerinde etken olarak spermlerin olgunlaşmasına, depolanmasına ve taşınmasına engel olarak görülen bir problem. Bu sorun ağrı ve şişlik gibi çeşitli sıkıntılara da yol açar ve 6 haftadan uzun sürer. Ağrılar yaşatan bu sorunun ortaya çıkmasında ki en önemli etken, epididim iltihaplanmasıdır.

 

Enfeksiyonlar sonucu spermleri sperm kanallarına taşıyan kıvrımlı bir boru olan epididimin iltihaplanması sorunu olan epididimit, torbalarda şiddetli ağrıya sebep oluyor ve bu ağrılar 6 haftadan daha da uzun sürüyorsa, sorun kronik demektir. Bazı durumlarda ağrılar hafif bazen de aşırı şiddetli neredeyse dayanılmazdır. Ağrıların vuku bulduğu sırada bireyler yürümekte zorlanır.

Epididimit enfeksiyon genellikle tek testiste olur ancak zamanla diğer testise de yayılır. Bu yayılmanın gerçekleşmesinde de hastalarda ateş ve abse sorunları oluşur. Ayrıca ağrılı idrar yapma, boşalma sırasında ağrı, kan gelmesi gibi belirtilerde ortaya çıkabilir.

 

İlginizi Çekebilir

Azospermi Hakkında

Azospermi Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Azospermi menide sperm olmamasına verilen isimdir. Azospermi, genel popülasyonun% 1’inde ve bebeği olmayan (infertil) erkeklerin% …