erkek kısırlığı

Erkek Kısırlığı

Dünyadaki kısırlık sorunları yıldan yıla büyüyor. Uzmanlar, bunun çevresel koşulların değişmesi ve değişen yaşam tarzlarının rolü olduğunu savunuyor. Özellikle erkeklerde infertilitede artış olduğunu dile getiren bu alanın uzman isimleri, kadın infertilitesine oranla erkek kısırlığı tedavisinin daha kolay olduğunu belirtmektedir.

erkek kısırlığı

Erkek İnfertilitesi

Hekim tarafından yapılan spermiogram sonrasında tanısı konan erkek infertilitesi genellikle semptomlara neden olmaz. İdrar yaparken yanmanın ön tanı olarak görülebileceği, iki ila yedi gün arasında kesin tanı konulduktan sonra sperm testi yapıldığı, ultrason ve doktorun testleri sonucunda kesin bir karara varıldığı belirtilmektedir.Sperm sayısı gibi, her zaman spermin canlı ve hareketli olması da çok önemli bir faktördür.

Erkek İnfertilite Tedavisi

Son yıllarda erkek infertilite tedavisinde, hızlı spermlerde bile etkisiz sonuç olabileceği düşünülmektedir. Erkek infertilitesinin en yaygın nedenlerinden biri de yumurtalık damarlarıdır. Varikosel problemi cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.Ancak, bu süreç, çiftlerin sperm kalitesini kolayca arttırmak için yeterli olmamakla birlikte çocuk sahibi olmak için IVF’ye ihtiyaç duyulabilmektedir.

Azospermi, yani; sperm olmayan erkeklerde hormon değerlendirmesinin önemi çok büyüktür. Döllenme hormonuna bağlı bir durum olmadığını belirten uzmanlar, hiçbir spermin ameliyat edilmesine gerek kalmadan toplanabileceğini vurgulamaktadır.Sperm sayısı düşük ve orta olursa aşılama tamamlanabilir ve sonunda gebelik görülebilir ve tek bir uygulamada bile aşılamanın başarısı yüzde 10-15 arasında değişebilir. Sperm çok az bir sayıda olduğunda mikroenjeksiyon yöntemini kullanılmaktadır. Tabi ki bu spermlerin sayısının öğrenilmesinde tese de çok sık kullanılan bir yöntemdir denebilir.

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermi Gelişimini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Erkeklerde önemli bir sağlık problemi olarak ortaya çıkan ve her geçen gün ilgili şikayet sayısının …