Erkeklerde Kısırlığın Yaş İle İlişkisi Var Mı?

Erkekler süre açısından, çocuk sahibi olma konusunda kadınlara oranla çok daha şanslıdır. Bir kadının doğurganlığı 35 yaşından sonra ciddi bir düşüş gösterirken, erkekte yaş faktörü, her zaman büyük bir sorun teşkil etmez. Ancak gebe kalma süresinin uzaması, sperm kalitesinin düşmesi, düşük ve doğum kusurları için artmış riskleri beraberinde getiren ileri erkek yaşı, bu noktada doğurganlığı hem doğrudan hem dolaylı olarak olumsuz etkiliyor.

Erkek Yaşı Kısırlığı Etkiler Mi?

Evet, etkiler. Bir erkeğin doğurganlığının, kadının doğurganlığındaki düşüşten çok farklı olduğu düşüncesi yanlıştır. Erkek yaşı doğurganlığı çeşitli şekillerde etkileyebilir. Birincisi, bir erkek daha yaşlıysa, bir çocuk sahibi olması daha uzun sürer. Bunun nedeni, kısmen yaşlı erkeklerin diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik sağlık koşullarına daha fazla eğilimi olmasıdır. Ayrıca, yaşla birlikte sperm kalitesinin de düştüğü gerçeği unutulmamalıdır.

Buna ek olarak bir erkeğin yaşı; başarılı, sağlıklı gebeliklerin yanı sıra döllenme oranını da etkileyebilir. Başka bir deyişle, yaşlı bir erkek hala çocuk sahibi olabilir, ancak düşük ve doğum kusurları riski daha yüksektir. Özellikle, yaşlı erkeklerin spermlerinin DNA’sında; düşük ve doğum kusurlarına neden olabilecek anormallikler olabileceği sıklıkla görülür.

Üçüncü olarak, daha yaşlı bir erkeğin doğurganlığını etkileyen birkaç faktör daha var. Erkekler yaşlandıkça, libido ve sertleşme bozukluğu ile ilgili sorunların bir sonucu olarak çocuk sahibi olma konusunda sorunlar yaşayabilirler. Ayrıca, kilo artışı gibi yaşlı erkeklerin ortak değişiklikleri sonucunda da doğurganlık oranında bir düşüş görülebilir. Sonuncusu ve en belirgini olarak, yaşlı erkeklerin, daha ciddi doğurganlık sorunları olan yaşlı kadın partnerlere sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Bebek İçin En İdeal Erkek Yaşı

Erkeklerin bebek sahibi olması için en uygun zaman diliminin ne zaman olduğunu söylemek zor. Yaş faktörünün doğurganlığı nasıl etkilediği ile ilgili sorularını yanıtlamak için, farklı erkek yaş gruplarında doğan çocukların oranlarına bakmaktır. Erkekte kısırlık ve yaş faktörü ile ilgili yapılan çalışmalarda elde edilen verilere göre, 25-29 yaş arasındaki erkekler için doğum oranı en yüksek yaş aralığıdır. Ayrıca 1980’li yıllardan bu yana, 30 ile 40 yaş aralığındaki erkeklerde de doğum oranı büyük oranda artmıştır.

 

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermi Gelişimini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Erkeklerde önemli bir sağlık problemi olarak ortaya çıkan ve her geçen gün ilgili şikayet sayısının …