Erkeklerde Kısırlık Tanısı Nasıl Konur?

Çiftlerin en büyük hayallerinden birisi de çocuk sahibi olmaktır. Sağlıklı bir çocuğa sahip olmak için yapılan çalışmalar çoğu zaman olumlu sonuç vermez. Bu gibi durumlarda alternatif tedavi yöntemleri kullanılır ve kısa süre içerisinde sonuç almak için ideal çalışmalar yapılır. Ancak çiftlerin 1 yıl boyunca yaptığı tüm denemeler ve alternatif yöntemler sonuç vermez ise bu durumda kısırlık tanısı konulabilir. Kısırlık rahatsızlığı hem erkek hem de kadın için ciddi oranda yıpratıcı bir rahatsızlıktır. Günümüzde tedavisi mümkün olan rahatsızlık grupları arasında sayılan kısırlık aslında birçok soruna neden olabilme potansiyeline sahiptir. Ayrıca kişinin psikolojik çöküntü yaşamasına neden olur. Erkeklerde yaşanan kısırlık rahatsızlığında ise kadınlara oranla daha fala yıpratıcı etkisi olduğu görülebilir.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ BELİRTİLERİ

Kısırlık rahatsızlığı çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Çocuk sahibi olamayarak kliniklere başvuran kişilerin öncelikle detaylı bir öyküsünün alınmasa gerekmektedir. Fiziki muayenenin yapılmasından sonra erkek açısından yapılacak ilk şey semen analizidir. Kısırlık konusunda kadının değerlendirilmesi zor ve zahmetli olduğu için çiftlerden önce erkeğin değerlendirilmesi daha hızlı ilerlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır. 3-5 günlük cinsel perhizin ardından önce erkeğin semen analizinin yapılması uygun tedavi yönteminin seçimi ve sonuca daha hızlı ulaşmak bakımından önemlidir. Bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda kısırlık tanısının ve tedavi sürecinin daha az yıpratıcı olduğu gözlemlenebilir. Uzman doktorlarda bu yönde uyarı yapmaktadır.

Couple in bed with look of concern

KISIRLIĞIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Özellikle erkeklerde görülen kısırlık psikolojik etki bakımından ciddi oranda dikkat çeker. Günlük olarak yoğun bir çalışma temposuna sahip olan erkekler kısırlık rahatsızlığı nedeniyle çocuk sahibi olamadığı takdirde psikolojik çöküntü yaşar. Bu durum hem iş hayatının hem de günlük yaşantısının doğrudan etkilenmesine ve performansının önemli oranda azalmasına neden olur. Kısırlık rahatsızlığı ile doğal tedavi yöntemleri aracılığıyla mücadele etmek mümkündür. Ancak erkeklerin bu yöntemi çok fazla kullandığı görülmez. Daha çok kadınlar bu tip yöntemleri kullanır. Erkekler ise tıbbi imkanlar ile yapılan tedavi yöntemlerini takip eder. Kısırlık rahatsızlığının psikolojik etkilerini atlatmak erkek için zordur. Ancak tüm bu sürecin daha az yıpratıcı olması için doğal tedavi yöntemleri kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir

Azospermi Rahatsızlığı Kimlerde Görülür?

Azospermi rahatsızlığı erkeklerde kısırlık olarak tanımlanan rahatsızlık türlerinden birisidir. Erkeklerde kısırlık görülmesinin nedenleri arasında çeşitli …