Erkeklerde Kısırlık ve Tüp Bebek Tedavisi

Kısırlığın iki önemli kaynağı var: Biri kadın kısırlığı. Diğeri erkek kısırlığı. Erkek kısırlığına spermlerle ilgili sorunlar yol açıyor. Korkmayın. Önemli olan sperminizin olup olmadığı. Az ya da çok fark etmez. Sperm üretebiliyorsanız bebek sahibi olmanız mümkün. Çünkü tüp bebek tedavisi için bir adet sperm bile yeterli.

Tüp bebek yardımcı üreme tekniklerinin en yaygını. Bilimciler laboratuvar ortamında sizin bebek sahibi olmanıza yardım ediyor.

Tüp bebek yöntemi kısırlığın birçok türünde öneriliyor. Çünkü işe yarıyor. Özetle laboratuvar ortamında birleştirilen yumurta ve sperm hücreleri dölleniyor. Döllenen hücreler embrioya dönüşüyor. Bu embriolardan bir ya da ikisi annenin rahmine yerleştiriliyor. İşler yolunda giderse hamilelik gerçekleşiyor. Sürecin kalanı doğal yollardan ilerliyor.

Erkek kısırlığının nedenleri

Sperm: Erkek kısırlığının en yaygın nedenlerinden biri spermdeki ve menideki anormallikler. Hatta erkek kısırlığı için doktora gidenlerin %75’ini bu kişiler oluşturuyor. Sperm anormalliklerinin en bilinen nedenlerini sıralayalım:

Düşük sperm sayısı: Normalden az sayıda sperme sahip olabilirsiniz. Hatta hiç sperminiz olmayabilir.

Hareketsiz sperm: Spermleriniz hareketsizse yüzerek yumurtaya ulaşmaları da mümkün olmuyor.

Anormal sperm: Bazı kişilerde spermlerin biçimi normalden farklı olabiliyor. Bu da hareket etmelerini, yumurtayı döllemelerini zorlaştırıyor.
Çoğu durumda sperm anormalliğinin nedeni belirlenemiyor. Ama spermleri ve meniyi etkileyen birçok faktör var.

Bazen de sperm üretimi yapılıyor ama meniye ulaşamıyor. Bu tür durumlar genellikle bir iltihaplanmadan ya da yaralanmadan dolayı tüplerin tıkanması sonucunda ortaya çıkıyor.

Testisler: Spermi üretmek ve saklamak testislerin görevi. Onlar zarar görürse meni kalitesi de düşüyor. Testislere zarar veren durumlara bakalım:

•    Testislerde oluşan enfeksiyonlar
•    Testis kanseri
•    Testislere uygulanan ameliyatlar
•    Doğuştan gelen sorunlar
•    İnmemiş testis
•    Testislerde oluşan yaralanmalar
•    Testislerde oluşan kitleler

Vasektomi: Meni kanalında yapılan ameliyata deniyor. Spermin meninin içine gitmesini engellemek amacıyla yapılıyor. Doğal olarak kısırlığa yol açıyor.
Ejakülasyon sorunları. Boşalmayla ilgili sorunlar da bebek sahibi olmanın önünde engel. Erken boşalma, geriye boşalma en yaygın türleri.
Hipogonadizm. Sperm üretiminde temel olan erkeklik hormonu testosteron üretilemiyor.

İlaçlar ve alkol: Çeşitli ilaçların kullanılması ya da fazla alkol tüketilmesi de sperm sayısında azalmaya yol açabilir. Kemoterapi tedavisi de sperm üretimini aniden durdurabilir. “Nasıl olsa doğal, ne zararı olacak” diyerek tüketilen bitki ilaçlarının bile zararı var. Reçeteli veya reçetesiz, bitkisel ya da kimyasal fark etmez, ilaç kullanacaksanız mutlaka doktora danışmalısınız.

Tüp bebek işe yarar mı?

Evet. Birçok durumda tüp bebek derdinizin çaresi olabilir. Eşinizle beraber doktora gittiniz. İkiniz de çeşitli muayenelerden geçtiniz. Eşinizde bir problem çıkmadı ama sizde var. Belki sperm sayınız az, belki geçmişte geçirdiğiniz bir ameliyat size zarar verdi, belki de uzun süredir kullandığınız bir ilaç kısırlığa yol açtı.

Bu durumda bebek sahibi olmak istiyorsanız doktorunuzun önereceği yol tüp bebek olacak. Spermlerinizin yumurtayı doğal koşullarda döllemesine engel olan durumlar tüp bebek yoluyla aşılıyor. Çünkü bu yöntemde spermler steril laboratuvar ortamında yumurtalarla baş başa bırakılıyor.

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermi Gelişimini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Erkeklerde önemli bir sağlık problemi olarak ortaya çıkan ve her geçen gün ilgili şikayet sayısının …