Erkeklerin Kısırlık Rahatsızlığına Sahip Olma Oranı

Hem erkek hem de kadınlar için kısırlık önemli bir rahatsızlık türüdür. Kısırlık rahatsızlığı il etkili bir şekilde mücadele edilmediği takdirde olumsuz sonuçlar ile karşılaşmak mümkündür. Erkek ve kadınların kısırlık rahatsızlığı ile yeterli düzeyde mücadele edebilmesi için ilk olarak teşhis süresinin kısaltılması gerekir. Sinsi bir şekilde gelişim gösteren kısırlık rahatsızlığı var olan sorunu arttırabilir ve farklı sağlık problemlerine neden olabilir. Bazı kist türlerinin kansere neden olduğu gibi kısırlık rahatsızlığında da çeşitli problemler doğuracak etmenler bulunur. Kişilerin tüm bu etmenlere karşı etkili bir şekilde savaşması gerekir. Erkeklerde ise bu durum daha sık görülür. Yapılan istatistiksel tablolarda kısırlık rahatsızlığına erkeklerin daha çok yakalandığı ortaya çıkmıştır.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ GELİŞİMİ

Kısırlık rahatsızlığı çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişim göstermeye devam eder. Özellikle tedavi edilmeyen kısırlık ve benzeri rahatsızlıklar sürekli olarak gelişim gösterir. Kişilerin uygun tedavi yönteminin belirlenmesine olanak sağlaması ve bu yöntemi periyodik olarak takip etmesi gerekir. İlaç tedavisi, doğal tedavi yöntemleri veya cerrahi operasyonlar gibi tedavi seçeneklerine sahip olan ilgili rahatsızlıkta kişiler tedavi seçeneğine uyum göstermelidir. Böylece tedavi sürecinde yaşanan zorluklar en aza indirilir. Rahatsızlığın gelişiminin durdurulmasıyla birlikte var olan komplikasyonlarda en aza indirilir. Böylece kişi hayata karşı biraz daha pozitif düşünce yapısı ile yaklaşabilir. Uzman doktorlar bu konularda kişileri süreli olarak uyarmaktadır

ERKEKLERDE KISIRLIK GÖRÜLME ORANI

Erkeklerde kısırlık görülme oranı kadınlara göre daha yüksektir. Evli çiftlerin herhangi bir korunma yöntemi olmaksızın bir yıllık düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamaları kısırlık olarak değerlendirilmektedir. Kısırlık nedenleri incelendiğinde sorunun yüzde 50-60’ı erkek faktörüne bağlıdır. Bu hastaların bir kısmını subfertil olarak değerlendirilen, sperm üretimi bulunan ancak sperm parametreleri sınırda olan hastalar oluşturmaktadır. İnfertilte yakınması olan tüm çiftler mutlaka tam donanımlı merkezlerde IVF uzmanı ve Üroloji/Androloji uzmanı doktorlar tarafından değerlendirilmelidir. Sigara ve alkol gibi genel toksik maddelerden uzak durulması baba olmak isteyen tüm erkekler için genel öneri içinde yer almaktadır. Babalık şansını arttırmak için ek araştırmalar yapılarak tedavi süreci uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir

Kemoterapi İlaçları Kısırlığa Neden Olur Mu?

Erkek ve kadınların en büyük sağlık problemlerinden birisi de kısırlıktır. Kısırlık çocuk sahibi olmak isteyen …