Erkekte Kısırlık Belirtileri ve Azospermi Rahatsızlığı

Erkeklerin kısırlık gibi önemli bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalması durumunda birçok problem ortaya çıkabilir. Aynı zamanda çiftler açısından büyük bir sorun olan bu durum bireyleri psikolojik olarak yıpratır. Erkeklerin sıkıntı yaşadığı durumlardan birisi olan kısırlık rahatsızlığı farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Özellikle azospermi rahatsızlığı bu türler arasında yer alan en önemli rahatsızlıktır. Azospermi rahatsızlığında da erkeklerde canlı sperm hücresi üretiminin yeterli seviyede olmadığı hatta canlı sperm hücrelerinin tamamen yok olduğu gözlemlenebilir. Bu varikosel rahatsızlığı ile benzerlik gösterse bile her iki rahatsızlığında ortak yönleri bulunduğu biliniyor. Ancak azospermi rahatsızlığı kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Eğer gelişim göstermemişse cerrahi tedavi seçeneği dahi kullanılmaz.

AZOSPERMİ RAHATSIZLIĞININ BELİRTİLERİ

Azospermi rahatsızlığı ile birlikte erkeğin çocuk sahibi olmasının mümkün olmadığı ve bu hastalığa sahip olan bireylerin çocuk sahibi olmak için yeterlilik sağlayamadığı gözlemlenir. Aynı zamanda çeşitli ağrılar ve sancılar yaşanması muhtemeldir. Ancak sperm üretiminde ve testislerden kan akışı noktalarında problem meydana gelmesi çözülebilir bir sorundur. Rahatsızlık ilerlemedi ise doğal tedavi yöntemleri kullanılabilir. Doğal tedavi yöntemleri ile birlikte azospermi rahatsızlığını çözüme kavuşturmak mümkündür. Azospermi rahatsızlığının bilinen en etkili çözümü ise cerrahi operasyonlardır. İlaç ile tedaviye nazaran daha etkili olan cerrahi tedavi seçeneği son derece başarılı sonuçlar sunar. Cerrahi işlemlerde testislerde açılan 2-3 cm’lik kesi ile işlem yapılır. Operasyon sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir.

AZOSPERMİ’NİN BİREY ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Azospermi rahatsızlığı sinsi rahatsızlık gruplarından birisidir. Kişinin herhangi bir şekilde bu rahatsızlığı fark etmesi veya tanı koması mümkün değildir. Aynı zamanda sessiz bir şekilde gelişim göstererek daha önemli problemlere yol açabilir. Azospermi rahatsızlığının etkisi son derece kuvvetli olabilir. Erkeğin kısırlık yaşamasına neden olan fakat tedavi edilebilen bir hastalık olan azospermi hastalığının tedavi edilmesi mümkündür. Tedavi ile birlikte azospermi hastalarının çocuk sahibi olması için çalışmalar yapılmıştır. Erkekten canlı sperm hücresi elde edilerek yumurtanın döllenmesi sağlanır. Böylece kısa süre içerisinde çiftler hayallerine kavuşabilir. Azospermi rahatsızlığı bu noktada önemli bir çözüm sunmuştur. Çiftlerin psikolojik olarak yıprandığı süreç bu yöntem ile son bulur.

İlginizi Çekebilir

Azospermiye Sebep Olan Faktörler

Alınan meni örneğinde canlı sperm hücresi bulunamaması ve kısırlık yaşanması olayına azospermi adı verilir. Azospermi …