Erkekte Kısırlık Nasıl Teşhis Edilir?

Kısırlık, çiftlerin yaklaşık %15’ini etkiler. Bir yıl boyunca çocuk sahibi olmaya çalışan ancak başarılı olamayan çiftlere, kısırlık tanısı konur. Sorun erkekten kaynaklandığında, erkek kısırlığı olarak adlandırılır. Erkekte kısırlık, tüm kısırlık vakalarının %30’luk kısmını oluşturur. Genetik nedenler, alkol ve sigara bağımlılığı, ergenlik sonrası kabakulak, fıtık, hormonal sorunlar, zehirli kimyasallara maruz kalma ya da kasık bölgelerindeki yaralanmalara bağlı olarak, çiftin çocuk sahibi olamamasının nedeni, erkekten kaynaklanıyor olabilir.

Erkekte Kısırlık Tanısı

Olası erkek kısırlığı, ayrıntılı muayenenin bir parçası olarak değerlendirilir. Muayene, kısırlığa neden olan potansiyel faktörlere ilişkin tıbbi geçmişi içermektedir. Doktorunuz kısırlığı değerlendirmek için aşağıdaki testlerden birini ya da birkaçını kullanabilir;

  • Sperm Analizi: Sperm kalitesini ve sayısını belirlemek için yapılır.
  • Kan Testi: Enfeksiyonlar ya da hormonal sorunları kontrol etmek için yapılır. Hormon düzeyleri, kadın doğurganlık dönemlerinde olduğu gibi erkek doğurganlığında da önemlidir.
  • Penis ve Prostatın Fiziki Muayenesi: Penisten bir sıvı alınır ve enfeksiyonlar kontrol edilir.

Sperm kalitesi ve sayısını belirlemek için yapılan meni analizi, erkekte kısırlık testinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bazı erkekler, kendi evlerinde meni analizi testini yapmayı daha rahat buluyorlar. Erkekler için ev tipi sperm analizi test kitleri mevcuttur.

Test yapıldıktan sonra, doktorunuz, doğurganlığı belirlemek için bazı değerleri kontrol edecektir. Menideki sperm miktarı 2 mililitre olduğunda normal kabul edilir. Daha düşük bir miktar, tıkalı kanallar ya da bir prostat bezi sorunu ile ilgili bir soruna işaret ediyor olabilir.

İlginizi Çekebilir

Sperm Kalitesi Düşüyor !

Dünyada insan sperminin kalitesi ve yoğunluğu üzerine yapılan en kapsamlı araştırmanın sonuçları, ciddi bir düşüşü …