Erkekte Varikosel Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Scrotum (testis torbası), testisleri tutan deri kaplı bir kesedir. Aynı zamanda üreme bezlerine kan veren arterleri ve damarları da içerir. Testis torbasında bulunan bir damar anormalliği, erkekte varikosele neden olabilir. Bu rahatsızlık, srotumdaki damarların genişlemesidir. Varikosel, yalnızca testis torbasında görülür ve bacaklarda ortaya çıkan varislere oldukça benzerdir.

Bu durum, kısmen kısırlığa neden olan sperm üretimini ve kalitesini düşürebilir. Ayrıca testislerin küçülmesine de neden olabilir. Erkeklerin yaklaşık %15’inde görülen bu durum, genellikle ergenlik çağında oluşur ve testis torbasının sol tarafında bulunur. Testislerin sağ ve sol tarafının anatomisi aynı değildir. Erkekte varikosel; her iki tarafta da olabilir ancak oldukça seyrektir. Ayrıca bu durum her zaman sperm üretimini etkilemeyebilir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Bu durum ile ilişkili bir belirti her zaman görülmemekle birlikte, karşılaşabileceğiniz belirtiler şöyledir;

  • Testislerden birinde şişme,
  • Testis torbasında şişme,
  • Genişlemiş ya da büzülmüş damar görünümü,
  • Testislerde tekrar eden ağrılar.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavisi her zaman şart olmamakla birlikte, varikosel tedavisi; Varikosele bağlı ağrılar ve kısırlık tedavisini desteklemek amacıyla yapılabilir.  Bu gibi durumlarda, varikoselektomi ve varikosel embolizasyonu gibi ek tedaviler gerekli olabilir.

Varikoselektomi, anormal damarların sıkıştırılması ile yapılır. Varikosel embolizasyonu da genellikle aynı gün gerçekleşen bir prosedürdür. Tedavi, kanın anormal damarlara bulaşmasını engeller.

Yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi biriyle karşı karşıyaysanız ve aynı zamanda üremeye destek bir tedavi görüyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalı ve varikosel tedavisi gerekip gerekmediği konusunda bilgi almalısınız.

İlginizi Çekebilir

Varikosel miyim?

Varikosel Eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde en sık rastlanılan anormalliklerin başında varikosel gelmektedir. Varikosel yıllardır kısırlığın …