İlaçsız Tüp Bebek

İlaçsız Tüp Bebek IVM

İlaçsız Tüp Bebek IVM

IVM yani İlaçsız Tüp Bebek , 90’lı yılların sonuna doğru uygulanmaya başlanmış ve ilaç kullanmaksızın ya da kısa süreli ilaç kullanımıyla birlikte olgunlaşmamış yumurtaların dış ortamda olgunlaşmasını sağlayarak transfer edilmesini amaçlayan yönteme verilen addır. Polikistik Over Sendomu nedeniyle ilaç tedavilerine aşırı ya da olumsuz cevap veren kadınların tüp bebek tedavisi için İlaçsız Tüp Bebek yöntemi geliştirilmiştir.

Yumurtalıkları uyarmak için kullanılan Gonadotropin isimli ilaçlar Polikistik Over Sendromu yaşayan kadınlarda “Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu” denilen ve yatılı tedavi gerektiren bir komplikasyona sebep olur. Gebelik sürecinde salgılanan hormonlar ilaç etkisiyle uyarılmış durumda olan yumurtalıkları daha fazla uyararak karın boşluğu içerisine sıvı sızmasına ve ayrıca kanda pıhtılaşma sorununa yol açarlar.

İlaçsız Tüp BebekBu yöntem, Kanada’nın Toronto şehri ile Kore’nin Seul şehrinin bazı klinik merkezlerinde hala uygulanmaya devam edilmektedir.

IVM yöntemi, kulağa hoş gelen “ilaç kullanılmama” özelliğine sahip olsa da, ilaç kullanılarak yapılan tüp bebek yöntemleri karşısında oldukça düşük bir başarıya sahiptir. Bu da dünya üzerinde yaygınlaşmasını engelleyen en büyük sebeptir. Geçmişte başarısız tüp bebek deneyimi yaşayan kadınlar için sağladığı iddia edilen başarıların bilimsel geçerliliği kanıtlanmamıştır.

Kısırlık Tedavisinde Aşılama IUI yazımızı okumak için buraya tıklayınız

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …