Infertilite Tedavisinde Tanısal Uygulamalar

Infertilite Tedavisi için Tanısal Uygulamalar

Infertilite Tedavisi için gerekli tanısal uygulamaları bu yazımızda sizlere açıklıyoruz

 Infertilite Tedavisi; Laparoskopi: 

Karın içerisine göbek deliğinden geçirilen ince bir teleskopun sokulmasıyla, karın içerisinde bulunan organları görüntülemeyi sağlayan uygulamaya verilen isimdir.

Bu yöntemde karın alt bölgesinde 3 ila 5 mm arasında delikler açılır ve buradan sokulan aletler vasıtasıyla yumurtalık, rahim ve tüplerle ilgili hastalıkların var olup olmadığının gözlemi yapılır. Hastalık tespiti durumunda cerrahi müdahale gerçekleştirilebilir.

Laparoskopi ile tedavi edilebilen rahatsızlıklar şunlardır: Dış gebelikler, Myomlar, Yumurtalık kistleri, gebe kalınabiliriği artıran tüp cerrahisi ve Endometrioz.

  Infertilite Tedavisi; Histeroskopi:

Histeroskopi, rahim içerisinde inceleme yapabilmeyi sağlayan yönteme verilen isimdir. Bunun için “Histeroskop” isimli cihaz kullanılmakta ve hastalığın teşhisi ya da tedavisi yapılabilmektedir.

Histeroskopi kısırlık, anormal kanama, adezyonlar, anormal büyümeler, tekrarlayan düşükler gibi rahatsızlıkları teşhis edebilmekte yardımcı etkendir.

Rahim adezyonları, bölümleri ya da fibroidleri ise Histeroskopi aracılığıyla alınarak tedavi gerçekleştirilebilir.

  Infertilite Tedavisi; Histerosalpingografi (HSG-İlaçlı Rahim Filmi):

Tüplerin açık olup olmadığını, görevlerini yerine getirebilme kapasitelerini tespit edebilmeyi, Servikal kanal ve rahim içerisindeki anamali ve oluşumları inceleyebilmeyi sağlayan yöntemin adına “HSG” diyoruz. Ayrıca HSG Tüberküloz, rahim ağzında yetmezlik, Adenomyozis, Myom ve Polipleri tanımlayabilmeyi sağlayan bir yöntemdir.

“Serviks” olarak adlandırılan rahim ağzından geçirilen silindirik bir katater kullanılarak uterus içerisine yağlı bir x ışını boyası yani opak madde verilir; bu maddenin dağılımı incelenerek fallop tüplerinde ya da rahim içerisindeki sorunların ne olduğu sorusunun cevabı aranır.

İlginizi Çekebilir

Azospermi Hakkında

Erkek Kısırlığının İlaç Tedavisi Var Mıdır?

Erkeklerin yaşantısı boyunca yaşadığı en büyük sağlık problemlerinden birisi de kısırlıktır. Kısırlık rahatsızlığı nedeniyle kişiler …