İnsanlar Ne Zaman Baba Olmaya Hazırlanır?

Aslında, net bir zaman yoktur. Hem sosyal hem de bireysel olarak değişebilir. Bugün manevi yaşını kim biliyor? İnsanın bulunduğu yaşın, nerede olduğunu bilmenin mümkün olmadığı nispi bir nokta olduğunu varsayalım. Bazen bir genç yaştaki adama göre ölüm daha yakındır. Bazen bir gencin tecrübesi yaşlı bir kişiye kıyasla çok daha fazladır. Bu durum göz önüne alındığında, erkek çocukların, bazen yirmi yaşında ve bazen de doğru zamanda, çocuk için hazır olduğunu söylemek mümkündür.

İnsanlar Ne Zaman Baba Olmaya Hazırlanır

Aşırı Kilolu Olmak Şansı Azaltır Mı?

Düzenli ve yeterli beslenme, üreme sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Sağlıklı bir yaşam tarzı, sperm ile ortaya çıkabilecek olumsuz durumları azaltacaktır. Bu durumda ileri yaşta bir baba olma şansı var denebilir. Bununla birlikte, aşırı kolesterol, baba olma şansını azaltır, çünkü üreme sisteminin işlevini etkileyebilir. Obezite de bu sorunlardan biridir. Östrojen tutulumu nedeniyle, sperm parametreleri negatif olarak etkilenir ve vücuttaki östrojen ve testosteron oranının bozulmasına neden olur. Bu nedenle sperm üretimi ve kalitesi tehlikeye girer.

Bir baba olma şansı yaşla sınırlı olmamakla birlikte, çevresel etkiler ve yaş ile baba olma şansı azalmaktadır. Bu genellikle 65 yaşından sonra ortaya çıkar. Kadınlar için durum farklıdır. Kadınlar belli bir yumurtalık rezerviyle doğarlar. Bu rezervler anne karnındayken, doğumdan 300.000 adete kadar adet kanaması geçirirler. Bu düşüş menopoza kadar sürer ve sonunda menopozda sona erer. Ancak annelerin hamile kalması olasılığı 35 yaşından itibaren azalmaktadır. Yumurtalar 35 yaşından sonra kalite ve sayı azalmaktadır. Bu durumda, anne olma şansı azalır.Baba adayları bu konuda daha şanslıdır.

Erkekler İçin Yaş Sınırı Nedir?

Yukarıda belirtildiği gibi, erkeklerin yaş sınırı yoktur. Örneğin, bir erkeğin 65 yaşında cinsel ilişkiye girmesi ve boşalması durumunda, baba olma şansı vardır. Bu aşamada sperm sayısı çok önemlidir. Örneğin, gençliğinde yetersiz sayıda sperm teşhisi konan bir erkeğin, önümüzdeki yıllarda bir baba olma olasılığı daha az olacaktır. Ama oran sıfır değildir.

yetersiz sayıda sperm teşhisi

Bir Baba Olmak İçin İdeal Bir Zaman Var Mı?

Aslında, idealler yaratırız. İdealler hedeflere yakın değildir. Ulaşılması kolay hedefler ideal olamaz. İdealler uzak bir yerde, belki de asla ulaşılamayacak olan yerdedir. “En iyi baba” olarak tanımlamak veya “en iyi yaş” olarak tanımlamak zordur. Her zaman bir “daha iyi” vardır. Ne olursa olsun “daha iyi”yi başarmaya çalışırız. Sonra bekleriz. Biz en iyisi olmasını bekliyoruz. Ancak en iyisi kişi için “iyi” olandır. “Arabayı alacağım ve sonra çocuğu yapacağım” “Çocuğu biraz daha ağırlaştırıyorum ve ileride yaparız ne olacak ki” gibi düşünceler kararsızlık ile dikkatimizi dağıtmaktan başka bir şey değildir. Mantık duyguları besler. Mantıksız bir duygu yoktur, ama anlamsız bir mantık vardır. Bunun için ideal baba olma yaşı kişiye özeldir.

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermi Gelişimini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Erkeklerde önemli bir sağlık problemi olarak ortaya çıkan ve her geçen gün ilgili şikayet sayısının …