Kısırlık Tanısı

Kimyasal Malzemelerin Erkek Kısırlığına Etkisi

Erkek kısırlığı birçok önemli sağlık problemini geride bırakan riskli bir hastalık türüdür. Erkeklerin en çok sıkıntı yaşadığı bu durum çiftlerin çocuk sahibi olmasını da etkiler. Erkekler ilgili konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı için kısırlığa kolay bir şekilde yakalanabilir. Uzman doktorlar ne kadar uyarı yapıyor olsa da olsun bu süreçte dikkatli olmak asıl önemli olan konudur. Kişilerin yeterli önlemleri almaması ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmaması genital bölgede belli bir rahatsızlığın gelişimine neden olabilir. Özellikle kısırlığa benzer olan azospermi gibi rahatsızlıklar veya kadınlarda görülen çikolata kisti gibi rahatsızlıklar risk yaratan gruplar arasındadır. Bunun gibi kist türleri ise belirli nedenlere bağlı olarak gelişim gösterir.

KISIRLIĞIN GELİŞİM SÜRECİ

Kısırlık ve buna benzer rahatsızlıkların gelişim göstermesi bazı faktörlere bağlı olarak hızlı veya periyodik olarak devam eder. Kısırlık rahatsızlığının gelişim sürecinde en önemli nokta tanı sürecinin hızlı olmasıdır. Kısırlık rahatsızlığının daha fazla gelişmemesi ve var olan durumunun stabil hale getirilmesi gerekir. Tedavi sürecinin ertelenmesi durumunda rahatsızlık daha hızlı bir gelişim gösterecektir. Siz de kısırlık rahatsızlığı ile karşı karşıya kaldıysanız bu durumu kontrol altına almak için en yakın tedavi merkezine gitmelisiniz. Böylece uzman doktorlar rahatsızlığı kontrol altına alarak olumsuz etkileri en aza indirir. Bu konuda temkinli olmak ve tedavi sürecindeki çalışmaları periyodik olarak sürdürmek önemli bir seçenektir.

KİMYASAL MADDELERİN KISIRLIĞIN GELİŞİMİNE ETKİSİ

Kimyasal maddeler kısırlık rahatsızlığının gelişimini doğrudan etkiler. Birçok kimyasal malzeme (böcek ilaçları, tarım sanayisinde kullanılan ilaçlar, matbaa sanayi, akü ve pil sanayisinde kullanılan malzemeler) sperm üretimi üzerinde etki gösterir. Bu alanlarda çalışan kişilerde kısırlık meydana gelir. Demir çelik üretim sektörü, fırın, hamam gibi sıcak ortamlarda çalışmak zorunda olan kişiler riskli gruptadır. Sık sıcak suyla duş alma, sauna veya hamama çok gitmek gibi kişisel alışkanlıklar da kısırlık nedeni olur. Öğretmen, kuaför gibi ayakta kalmayı gerektirecek meslekler varikosel gelişimine neden olabileceği için bu hastalık açısından risk oluşturur. Sürekli dar pantolon giymek ile kısırlık arasında direk bir ilişki kurmak zor olsa da testis bölgesinin kanlanması ve ısısının bozulması mümkündür.

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …