Kısırlık Ameliyatı Olarak Bilinen Mikro TESE Nedir?

Çiftlerin en büyük sağlık problemleri arasında yer alan kısırlık rahatsızlığının olumsuz etkileri bir hayli fazladır. Özellikle çiftlerin çocuk sahibi olmasını engelleyen bu durum tedavisi mümkün olsa bile kişileri psikolojik olarak yıpratabilir. Çiftler yardımcı üreme teknikleri ile kısa süre içerisinde tedavi olabilmekte ve bu süreci kolay bir şekilde atlatmaktadır. Aynı zamanda etkili sonuçlar sunan yardımcı üreme teknikleri ile var olan sağlık sorunlarının da net olarak tespit edildiği ve uygun tedavi yöntemine yönlendirdiği biliniyor. Bu tür yöntemleri kullanan çiftlerin uzman doktor yardımıyla birçok sağlık sorununu geride bıraktığı gözlemlenmiştir. Siz de kısırlık ve benzeri rahatsızlıklara yakalandıysanız en yakında tedavi merkezinden destek alabilirsiniz.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ GELİŞİMİ

Kısırlık rahatsızlığı tıp dünyasında sinsi rahatsızlık olarak görülebilen rahatsızlık türlerinden birisidir. Kişinin net bir şekilde bu rahatsızlığa sahip olduğunu anlaması mümkün değildir. Bazı durumlarda ise çiftler 1 yıl boyunca doğal yollardan çocuk sahibi olamadığında kısırlık rahatsızlığından şüphelenir. Ancak bu tür sonuçlar alınmadığı takdirde rahatsızlık sinsi bir şekilde gelişim göstermeye devam eder. Aynı zamanda sürekli olarak gelişim gösteren kısırlık rahatsızlığı kanser gibi riskli rahatsızlık gruplarına da yol açar. Bu tür sonuçlarla karşılaşmak istemiyorsanız en kısa süre içerisinde uzman doktora görünmeli ve var olan şikayetlerinizi iletmelisiniz. Bazı durumlarda orta dereceli ağrı hisseden kişiler olabilir. Ancak kısırlık rahatsızlığını bireysel olarak teşhis etmek mümkün değildir.

MİKRO TESE NEDİR?

Kısırlık tedavisinde kullanılan mikro TESE önemli bir seçenektir. Mikro TESE, ejakülatında yani menide hiç sperm hücresi bulunmayan (tıkayıcı olamayan azospermi) hastaların, mikroskobik operasyon ile testislerinden alınan dokudan sperm elde edilmesidir. Mikro TESE işlemi genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Testis açılarak, sperm kanalları gözlemlenir ve genişlemiş dolgun sperm kanalları görüntülenerek içerisinden sperm elde edilmeye çalışılır. Bu yöntem ile altta yatan neden bağlı olarak azospermik hastaların %40-60’ın sperm elde edilebilmektedir. Ameliyat sperm bulana kadar yaklaşık 2 saat kadar devam eder. Genital bölgeye dayalı bir ameliyat olduğu için ameliyat sonrası kişi de kanama riski, enfeksiyon riski gibi sorunlar ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir

Cerrahi Sperm Arama

Cerrahi Sperm Arama Mikroenjeksiyon yönteminin bulunmasına dek pek umutla bakılmayan erkek kısırlığı tedavisi, yeni gelişmeler …