Sperm kalitesini arttırmanın yolları

Kısırlık İle Savaşan Besin Türleri

Kısırlık hem erkek hem de kadın için önemli bir sağlık problemidir. Farklı türlerde görülebilen kısırlık, doğal yollarla çocuk sahibi olunmamasına neden olur. Kısırlık rahatsızlığı bulunan kişiler yardımcı üreme tekniklerinden faydalanarak çocuk sahibi olabilir. Birçok çiftin hayalleri arasında yer alan çocuk sahibi olma duygusu farklı sebepler ile gerçekleşmeyebilir. Bu gibi durumlarda uzman doktorların tavsiyelerini dinlemek ve tedavi sürecini başlatmak önemli bir seçenektir. Ancak bireysel çabalar ile kısırlığa neden olan etmenlerden uzak durulması da mümkündür. Eğer siz de kısırlık rahatsızlığından uzak durmak istiyorsanız beslenme planınızda çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz. Kısırlık rahatsızlığına karşı savaş açıyorsanız bazı besinleri daha fazla tüketmeniz gerekir. Bu besinler uzman doktorlar tarafından açıklanmıştır.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞI İLE MÜCADELE DÖNEMİ

Kısırlık rahatsızlığı ile mücadele etmek için büyük bir çaba sarf eden çiftlerin ilk başta birbirine destek olması gerekir. Çiftler birbirine destek olarak bu süreci kolay bir şekilde atlatabilir. Ancak çiftlerin birbirine destek olmadığı noktada psikolojik etmenler ön plana çıkar ve savaşmanız gereken unsurların sayısı artar. Eğer siz de ilgili süreci kolay bir şekilde atlatmak istiyorsanız eşinize yardımcı olmalı ve ondan yardım almalısınız. Kısırlık ile mücadele döneminde yapılacak uygulamaların periyodik olarak sürdürülmesi de önemlidir. Bu tür uygulamalar doğal tedavi yöntemleri veya alternatif tıp olarak adlandırılabilir. Siz de ilgili yöntemleri kullanarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

KISIRLIK İLE SAVAŞAN BESİN TÜRLERİ

Kısırlık tedavisinde kullanılan çeşitli besinler önemli ölçüde yol alınmasına yardımcı olur. Coenzyme Q10 içeren bazı besinlerin, erkek kısırlığı üzerinde olumlu etkiler sağladığı bilinmektedir. Bunlar;

  1. Protein grubunda yer alan soya fasulyesi, ölçülü ve yeterli miktarda kırmızı et
  2. Süt ve süt ürünleri
  3. Balık ve özellikle somon ile ringa balığı
  4. Kümes hayvanları
  5. Meyveler ve özellikle de avokado
  6. Karnitin içerik buğday ve ürünleri
  7. Brokoli ve karnabahar gibi sebzeler
  8. Susam, yer fıstığı gibi yağlı tohumlar

Yukarıdaki yiyecek türleri ve besin maddelerinin düzenli olarak tüketilmesi sadece kısırlık ile savaşmakta değil genel olarak sağlığınızı korumakta da önemli adımlar atılmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir

Azospermiye Sebep Olan Faktörler

Alınan meni örneğinde canlı sperm hücresi bulunamaması ve kısırlık yaşanması olayına azospermi adı verilir. Azospermi …