Kısırlık Muayenesinde Nelere Dikkat edilir?

Hem erkek hem de kadınların yaşantısı boyunca sıkıntısını fazlasıyla çektiği rahatsızlık türlerinden birisi olan kısırlık rahatsızlığı önemli sağlık problemleri arasında boy gösteriyor. Çiftlerin doğal yöntemler ile çocuk sahibi olamamasına neden olan kısırlık rahatsızlığı birçok konuda sıkıntı yaratabiliyor. Çocuk sahibi olmayı isteyen çiftlerin ilgili yöntemleri deneyerek başarısız olması durumunda alternatif tedavi yöntemlerine başvuruluyor. Kısırlık rahatsızlığının ilk basamağı olan tanı aşaması ise çok önemli bir süreçtir. İlgili sürecin gecikmesi nedeniyle birçok kişi kısırlık rahatsızlığının gelişim göstermesine olanak sağlar. Böylece cerrahi işlem dışında herhangi bir tedavi seçeneği değerlendirilmez. Uzman doktorlar ilgili konu hakkında hastalara bilgi vermektedir. Ancak birçok kişi tanı sürecine yeteri oranda önem vermemektedir.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ TANISI VE TEDAVİSİ

Kısırlık rahatsızlığı erken süreçte tanı koyulması gereken rahatsızlıklardır. Rahatsızlığın doğal tedavi yöntemleri ve alternatif tıbbi yöntemler ile tedavi edilebilmesi tanı sürecine bağlıdır. Tanı sürecinin aksatılması veya gecikmesi durumunda uzman doktorlar sadece cerrahi operasyon seçeneğini değerlendirmek zorunda kalabilir. Çünkü gelişim gösteren kısırlık rahatsızlığı kanser gibi tehlikeli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için kısırlık belirtileri görüldüğü takdirde en kısa sürede tedavi merkezi ziyaret edilmelidir. Uzman doktor kısırlık rahatsızlığı var ise uygun olan tedaviyi tanımlayacak ve tedavi sürecinizi başlatacaktır. Tedavi sürecinde uzman doktor gözetiminde olmanız önemli bir noktadır. Böylece oluşabilecek komplikasyonlar yakından takip edilebilir.

KISIRLIK MUAYENESİNDE DİKKAT EDİLEN HUSUSLAR

Kısırlık muayenesinde tanı koyulma süreci bazı noktaları ile dikkat çeker. Muayenede tam bir sistemik muayene olarak yapılır. Hastanın genel görüntüsü dahi altta yatan hastalık hakkında önemli bilgiler verilir. Alın saç çizgisinin olmaması, erkeklere ait alın girintisinin izlenmemesi, yüz kıllarının çok az veya hiç olmaması hormonal nedenleri düşündürür.

Muayene bu bulgulara ilave olarak;

  • Göğüslerde büyüme olup olmadığı
  • Göğüsler, koltuk altı, cinsel organlar ve bacak kıllarının durumu
  • Penis ve testislerin görüntüsü
  • Testislerin torbada olup olmaması
  • Varikosel varlığı
  • Sperm kanallarının varlığı yokluğunu
  • Obezite varlığı da değerlendirilmelidir.

Yukarıdaki bulgular kısırlık tedavisinin belirlenmesi açısından önemli ayrıntılardır. Uzmanlar bu konuda hassas davranmaktadır.

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …