Kısırlık Tanısı

Kısırlık Tanısı ve Teşhisi

Kısırlık Tanısı ve Teşhisi

Kısırlık Tanısı ve Teşhisi öncesinde hastalar kendi üzerilerine düşen sorumlulukların bilincinde olmalıdır. Tedavi için yapılan test ve buna benzer işlemler bazı zamanlarda uzun süreçlere yayılabilir. Hastanın cinsel yaşamına dair öneriler doktorlarca öğrenilmeli ve hasta bu önerileri uygulamakta sorumlu davranmalıdır.

Yapılacak test, tetkik ve bunların ışığında yapılacak tedavilerden sonra gebelik sonucu elde edilmesi kesin değildir. Psikolojik ve mali açıdan yaşanması ihtimali bulunan sıkıntıların farkında olunması gerekir.

Erkek Kısırlığı ERKEKLER İÇİN KISIRLIK TANISI TESTLERİ

Normal bir erkekte testisler yeteri miktarda sperm üretmektedir, erkek bu spermleri boşaltmak zorundadır ve bunu gerçekleştirebilme özelliğine sahiptir. Erkekler için testlerde bu işleyişte bir sorun olup olmadığının anlaşılmasını sağlar.

Genel Fiziksel Muayene: 

Bu muayene ile hastanın tıbbi geçmişi, geçirdiği rahatsızlıklar, kullandığı ilaçlar, genital organlarının incelenmesi ve cinsel alışkanlıkları hakkında değerlendirme yapılmaktadır.

Sperm Analizi:

Erkek kısırlığı için yapılan testler içerisinde en çok öneme sahip olan analizdir. Erkek mastürbasyon yöntemiyle sperm örneği verir ve elde edilen spermin rengi, miktarı, sperm sayısı, spermlerin hareketliliği ve şekli, enfeksiyon olup olmadığı laboratuarda incelenir. Sperm analizi , doktorun istemesi halinde bir ya da birden fazla kez yapılabilmektedir.

Hormon Testleri:  

Kandaki testosteron düzeyi ve öteki erkek hormonları bu testle incelenmektedir.

Rektum ve Testis Torbası Ultrasonu:

Bu yöntem, hastada geri boşalma türünden sorunlar varsa teşhis edilebilmesini sağlamaktadır.

kısırlık tanısıKADINLAR İÇİN KISIRLIK TANISI TESTLERİ

Normal bir kadının vücudundaki yumurtalıklar her ay düzenli bir şekilde yumurta salı verebilmekte ve üreme sistemi, sperm ve yumurtanın bir araya gelip embriyoya dönüşebilmesine imkan sağlayabilmektedir. Kadınların üreme organlarının söz konusu durum için sağlıklı ve işlevsel olmaları gerekmektedir.

Test yapılması gereken durumlarda doktor hastanın adet döngüleri, cinsel alışkanlıkları ve tıbbi geçmişini öğrendikten sonra jinekolojik muayene isteyecektir ve bu testler aşağıdaki gibidir.

Yumurtlama testi:

Hastanın yumurtlama işlevini görmek ve hormon seviyesini ölçmek için yapılan kan testleridir.

Histerosalpinografi:

Tüplerin açıklığı ve işlevselliğini, rahim ve servikal kanal içinde bulunan anomalileri inceleyebilmek için yapılan testtir. “HSG” olarak da adlandırılan bu test sayesinde Tüberküloz, Adenomyozis, Myom ve Polipler ve rahim ağzında yetmezlik olgularının tanımlanabilmesi sağlanır.

HSG testi yapılırken “Serviks” yani rahim ağzından Uterus içerisine silindirik bir katater aracılığıyla yağlı bir “Opak madde” yani x-ışını boyası verilmekte ve bu maddenin dağılımı incelenerek rahim içi ya da fallop tüplerindeki sorunların tespitine varılmaktadır.

Laparoskopi:

Göbek deliği içerisinden ince bir teleskop karın içine sokulur ve bu sayede karın içi organları görüntülenebilir. Bu operayon genel anestezi altında yapılmaktadır. Laparoskopi operasyonuyla karın alt bölgesinde 3 ila 5 mm arasında delikler açılır ve buradan sokulan aletler yardımıyla yumurtalık, rahim ve tüplerle ilgili hastalıklar gözlenebilir ve cerrahi yöntemlerle tedavi yapılabilir. Dış gebelik, yumurtalık kistleri, myomlar ve endometrioz bu yöntem kullanılarak tedavi edilmesi sağlanabilmektedir.

Histeroskopi:

Rahimle alakalı bir problemin teşhis ya da tedavisi için kullanılan bir cihazdır. Cihaz sayesinde rahimde gözlem yapma olanağı bulunabilmektedir.

Histeroskopi ile rahim adezyonları, bölümleri ya da fibroidleri tedavisi yapılabilirken, kısırlık, adezyonlar, anormal büyümeler, anormal kanamalar ve tekrarlayan düşüklerin teşhisi yapılabilir.

Hormon Testleri: 

Tiroid, yumurta hormonları ve hipofiz hormonlarını incelemek için yapıan testlerdir.

Yumurtalık Rezervi Testi:

Yumurtlamadan sonra yumurtaların işlevsel faaliyetlerini tespit edebilmek için yapımaktadır.

Genetik Testler:

Kısırlık sebebinin genetik faktörlere bağlı olup olmadığını görebilmek amacıyla yapılan testlerdir.

Pelvik Ultrason:

Rahim ve tüpleri incelemek için yapılan ultrason türüdür.

İlginizi Çekebilir

Tıkayıcı Olan Azospermi Durumlarında Hangi Yöntemler Kullanılır?

Erkek kısırlığı olarak bilinen yaygın hastalıklardan birisi de azospermi rahatsızlığıdır. İlgili rahatsızlık erkeklerin kabusu olmakta …