Kısırlık Tedavisi Yenilikler


ccs

TÜP BEBEKTE İLERİ YAŞ KADINLARIN HAMİLE KALMA OLASILIĞINI ARTIRAN YENİ BİR TEKNİK
Genişletilmiş Kromozom Taraması da denen teknik ,yaşı ileri kadınlarda Tüp Bebek Başarısını Artırabilir…

Geçtiğimiz ay ABD’nin San Diego kentinde yapılan Amerikan Üreme sağlığı derneği (ASRM) kongresinde sunulan klinik bir denemenin sonuçları yeni bir kromozom tarama yönteminin tüp bebek uygulamalarında ileri yaşta anne olmak isteyen kadınların hamile kalma olasılığını artırdığını gösteriyor.

Bu yeni teknikte, tüp bebek tedavisi ile elde edilen embryolar öncelikle CCS (Comprehensive Chromosome Screening – Genişletilmiş kromozom taraması) yöntemi ile önemli kromozom anomalilerin saptanması için test ediliyor. Bunun için embryolardan yaklaşık 100 hücreden oluştukları blastokist evresinde numuneler alınıyor.

CCS, embryoların her birinde anne ve babadan 23’er olmak üzere toplam 46 normal kromozom olup olmadığını test ediyor. Genetik olarak normal olan embryolar anne rahmine transfer edilmeden önce sonradan çözülmek üzere 1-2 ay boyunca dondurulmuş olarak saklanıyor. Bu saklama dönemi, kadının tüp bebek tedavisi nedeniyle bozulan hormonal dengesinin normale dönmesine zaman tanıyor.

60 hasta üzerinde yapılan randomize kontrollü bir denemede, bu yeni teknik ile embryo kalitesinin sadece mikroskop altındaki görüntülerine bakılarak belirlendiği standard embryo tarama yöntemi karşılaştırıldı.

Araştırmacıların ifadesine göre CCS tekniği yaşları 38-42 arasında değişen bir grup hastanın hamilelik başarı oranlarını %33‘ten %61’e çıkardı.

Ayrıca araştırmacılar, CCS ile taranan embryoların transfer edildiği kadınların hiçbirinin ilk 3 ayda düşük yapmadığını, standart tarama ile test edilen embryoların transfer edildiği 30 kadının ise 6‘sının ilk 3 ayda düşük yaptığını belirttiler.

Bu çalışmaya göre 38-42 yaşları arasındaki bir kadının embryosu normal kromozom sayısına sahipse, hamilelik başarı oranı kadının yaşına bağlı değil. Yani 32 yaşında bir kadının hamilelik başarı oranı ile aynı orana sahip (%60).

Kadının yaşı ilerledikçe, anormal sayıda kromozoma sahip bir embryo üretme (anoploidi adı verilen bir durum) olasılığı artmaktadır. 40 yaşına geldiğinde bir kadının embryolarının %75’i anöploiddir ve bu durum düşük yapma olasılığını artırdığı gibi doğacak çocuklarda
Down Sendromu gibi kromozom anomalilerin ortaya çıkma riskini de artırmaktadır.

 

Tüp bebekte yeni teknik CCS

Kapsamlı Kromozom Analizi tüp bebek ile gebelik oranlarını yükseltmesi ve tekrarlayan denemelere rağmen başarısız olan çiftlerde başarısızlığın nedenlerine ayna tutması bekleniyor.

Prof Dr Bülent Urman

Amerikan Hastanesi Tüp Bebek Merkezi (İstanbul)

www.tupbebek-amerikan.com

İlginizi Çekebilir

Rosi Tekniği Nedir? Rosi Tekniğini Kimler Kullanabilir?

Birçok çift çocuk sahibi olmanın hayali ile yaşar. Hatta bu yönde çalışmalar yaparak hayallerini gerçekleştirmek …