Kök Hücre İle Azospermi Tedavisi

Kök Hücre İle Azospermi Tedavisi

Kimlere Önerilir?

Azospermi tanısının konulduğu ve cerrahi yöntemlerin bulunmadığı, obstrüktif olmayan azospermi olgularında azospermi ile kök hücre tedavisi önerilmektedir. Sperm obstetrik yöntemlerle, genellikle cerrahi yöntemlerle, sperm tedavileriyle başarıyla elde edilebildiğinden, bu yöntemlerin ilk aşamada kullanılması daha uygundur.

Kök Hücre İle Azospermi Tedavisi

Gerekli Testler

Sperm analizi, genetik karyotip analizi ve testis biyopsisi, kök hücre tedavisinden önce azospermi durumunda daha basit yöntemler kullanılarak sonuçların elde edilip edilemeyeceğini belirlemek için gereklidir. Tedavi seçenekleri bu bulgulara göre değerlendirilmektedir. Hasta kök hücre tedavisi için uygunsa, çeşitli kan testleri yapılacak ve tedavi ertelenecektir.

Tedavi Masrafları

Kök hücre ile azospermi tedavisi, yağdan liposuction ile ayrılan ve hastaya veren kök hücrelerin zenginleştirilmesi işlemidir. Bu tedavinin maliyeti 4 bin Euro kadardır. Bunlar tıbbi prosedürleri ve laboratuvar prosedürlerini içerir.

Başarı Şansı

Şu anda bir klinik çalışma olarak yürütülen bu tedavi, kan verisi nedeniyle bir başarı elde etmek için çok büyük bir hasta popülasyonuna uygulanmalıdır. Merkezlerde % 56 başarı oranı elde edilebilmektedir.

Kök Hücre İle Azospermi Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Vücudumuzdaki hücrelerin birleştiği yapılar dokularıdır ve dokular organları oluşturur. Yani, her hücreye borçluyuz. Hücre programlaması ve hücre farklılaşması, önemli bir sorun, vücudumuzda bulunan farklılaşmamış kök hücreler, aldıkları komutların gerektirdiği bölgelere ortaya çıkar. Kök hücreler, henüz ayırt edilmemiş ve bir doku veya organ haline dönüştürülmemiş, fakat dönüşüm potansiyeline sahip olan hücrelerdir.

Vücudumuzdaki diferansiye hücreler normal yaşlanma etkilerine maruz kalabilir veya normal yaşlanma sürecinin dışında hasar görerek normal işlevlerini kaybederler. Ağır hasara maruz kalan farklılaşmış hücreler doğal olarak yenilenemez. Doğal vücudun fizyolojisinin yetersiz olduğu durumlarda, kök hücrelerin kullanımı hastalıklı veya hasarlı hücreler yerine sağlıklı ve fonksiyonel hücrelerin oluşturulmasına yardımcı olur. Aslında, ilke olarak organ nakli gibi bir durumdan söz ediyoruz. İşleyen hücrelerin yaşlanması ve kaybı, sağlıklı ve genç hücrelerin, işlevini yitirmiş bir organa sağlıklı bir organ iletiyormuş gibi işlev görmesi anlamına gelir. Ancak hücreler esasen yenilenirken, yabancı bir doku veya organı dışsal kullanmak yerine doku ve organları kendi hücrelerinin yardımıyla rejenere etmek mümkündür. Doku hasarı meydana geldiğinde, kök hücreler aktif hale gelir ve dokunun onarılması için gerekli büyüme faktörlerini serbest bırakır. Ancak, kaslar, kemikler, kıkırdak ve şifa için gerekli yağ gibi çeşitli dokulara dönüşebilirler.

 

İlginizi Çekebilir

sperm kalitesi

Sperm Kalitesini Koruyup Baba Olma Şansını Arttırmak İçin Ne Yapılabilir?

Burada sağlık sorunları olmamasına rağmen doğal bir şekilde anne ve baba olmaya çalışıldı ise ancak …