Menide Sperm Olmaması Nedenleri?

Menide sperm olmaması durumu, “azospermi” olarak adlandırılmaktadır. Bu, tüm erkeklerin %1’inde ve kısır erkeklerin %15’inde görülmektedir. Menide sperm olmadığını kendi başınıza anlamanın bir yolu yoktur ancak bir süredir partnerinizle bebek sahibi olmaya çalışıyor ve başarılı olamıyorsanız, bunun nedeni azospermi olabilir.

Nedenleri

Sperm yapılmasını engelleyen ya da spermin vücuttan çıkmasını engelleyen bir sorununuz olabilir. Menide sperm olmamasının nedenleri genellikle üç gruba ayrılır;

Testisler normaldir ancak vücudunuz sperm yapamıyordur. Bu durum, düşük hormon düzeyleri nedeniyle veya kemoterapi sonrası ortaya çıkabilir. Bu tür oldukça seyrektir.

Bir diğer grupta da testisler zarar gördüğü için sperm yapamaz. Bunun nedenleri; kasık sakatlığı, kanser ya da kanser tedavisi görmüş olmak, radyasyon, çocukluk hastalıkları ve bazı enfeksiyonlar olabilir. Bir grupta sperm taşıyan kanallarda tıkanıklık olması ile ortaya çıkan azospermi olmasıdır.

Nasıl Anlaşılır?

Çocuk sahibi olmak için uğraşıyorsanız ve başarılı olamıyorsanız, doktorunuz bunun nedenini kontrol edecektir. İlk olarak meni örnekleri incelenir. Meni sonuçlarında hiçbir sperm görünmüyorsa, azospermi var demektir. Doktorunuz daha sonra bu sorunun nedenlerini bulmaya çalışacaktır. Hormon düzeylerinizi ölçmek için kan testi ve fiziki muayeneler yapılır. Doktorunuz anormal bir sperm bulgusu olup olmadığını kontrol etmek için testislerden birinde veya her ikisinde bir biyopsi yapmak isteyebilir. Sonuçlara göre hangi tedaviyi tercih etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …