Mikro enjeksiyon

Mikro enjeksiyon Aşamaları

Mikro enjeksiyon Aşamaları

Uygulanan tüp bebek tedavileri “Klasik Tüp Bebek” ve “ Mikro enjeksiyon ” olarak ikiye ayrılmaktadır. Laboratuar uygulamalarındaki farklılıklardan dolayı tedavi şekilleri farklıdır. Yumurtalıkların hazır hale getirilmesi hastaya göre değişiklik göstermektedir ve yine hastanın özellikleri gözetilerek değişik ilaç protokolleri uygulanır. Başarıyı getiren yöntem de tam olarak budur.

“Intrauterin Inseminasyon” dediğimiz Aşılama Yöntemi ile Mikro enjeksiyon karıştırılmamalıdır zira Aşılama dediğimiz yöntemde spermler kateter ve enjektör yardımıyla rahim yoluna aktarılır ve tüp bebek yöntemiyle mukayese edildiğinde başarı şansının daha düşük olduğu görülebilir. Başarılı olabilmesi için yeterli miktarda sperm sayısı şarttır; kadının yumurtlama döngüsünün iyi ve doğru bir zamanlama ile tamamlanmasını sağlamak gerekir ve yine kadın tüplerinin iyi bir seviyede olmasına ihtiyaç duyar.

Mikro enjeksiyon Yönteminin birinci aşamasında kadın yumurtalıklarının kontrollü bir şekilde uyarılması sağlanır. Hastanın kilo, yaş ve yumurta rezervine göre tedaviye başlanır ve 10 gün süren enjeksiyonlarla yumurtaların toplandığı “Anagoist Protokol” aşaması uygulanır. Polikistik Over sorunu yaşayan, yani yumurtaların aşırı uyarılmasından olumsuz etkilenen hastaların yakın takibi yapılır ve Östrojen seviyeleri kontrol altında tutularak birinci aşama sonlandırılır.

Yumurtaların toplanmasıyla başlayan işlem Mikro enjeksiyonun ikinci aşamasının başlangıcıdır. 15 dakikalık bir seansla hafif anestezi ilaçlarının da yardımıyla yapılan işlem, dikkatin azami seviyede tutulması gereken bir evresidir. Kanama ihtimaline karşı özen gösterilmelidir. Ultrason Probu üstüne yerleştirilmiş bir iğne kullanılarak vajina içinden yumurtalara ulaşılması sağlanır. “Folikül” dediğimiz içi sıvıyla dolu olan ve kistik bir yapı içerisinde bulunan yumurta, düşük güçlü pompalarla tüp içerisine konulur ve Embriyolglara verilir.

En çok önem verilen laboratuar aşaması Mikro enjeksiyonun üçüncü aşamasıdır. Yumurtaları laboratuara alan Embriyolog, 3 saat kadar dinlendirilme ve temizlenmelerini tamamladıktan sonra klasik tüp bebek ya da Mikro enjeksiyon yöntemlerinden hangisini yapacaksa ona göre hazırlanır ve her yumurta için 50.000 ila 100.000 sperm ekleyerek en güçlü olanın döllenme yapabilmesini sağlamak için 1 gün bekler.

Döllenme oranının yüksek seviyede olmadığı durumlarda Mikro enjeksiyon yapılmalıdır. “Blastosist” evresinde 3 ila 5 gün süreyle izlenen döllenmiş yumurtalardan hangisi rahme tutunmuşsa o seçilir ve transfere müsait duruma getirilir.

Mikro enjeksiyon AşamalarıTüm bu aşamaların ardından yapılacak işlem embriyo transferidir. Bu aşamada rahim içi çizgisi ultrason yardımıyla belirgin bir şekilde görüntülenebilmelidir. Bu yüzden kadın idrar torbası dolu ve uyanık olacak bir halde olmalıdır. Operasyonun son derece dikkatli yapılması ve rahim iç duvarına zarar vermeden tamamlanmasına son derece önem verilmelidir.

Kanama yaşanmaması, rahim duvarına hiçbir temas olmaması esaslarına azami önem gösterilerek katater vasıtasıyla embriyo rahmin müsait yerine bırakılır. Katater geri çekildikten sonra ne kadar temiz olduğu ve içerisinde embriyo kalıp kalmadığı titizlikle incelenmelidir. Operasyonu yapan uzmanın talimatıyla işlem sonlandırılmalıdır. Hasta 1 ila 2 saat kadar dinlendirilir ve akabinde taburcu edilir. 1 gün sonra genel yaşantısına devam etmesinde bir sakınca yoktur fakat cinsel ilişki bir süreliğine kendisine yasaklanır.

Embriyo herhangi bir sorun yok ve sağlıklıysa rahim boşluğunda yaşamaya devam eder ve birkaç gün içerisinde rahim içi zarı içerisinde yuvalanarak anneyle bağ kurmaya başlar. Anne on gün sonra kandaki ß HCG hormonunu kontrol ettirerek gebelik durumunu öğrenebilir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Ameliyatı Olarak Bilinen Mikro TESE Nedir?

Çiftlerin en büyük sağlık problemleri arasında yer alan kısırlık rahatsızlığının olumsuz etkileri bir hayli fazladır. …