Mikroenjeksiyon Kimlere Uygulanır

MİKROENJEKSİYON NEDİR VE MİKROENJEKSİYON KİMLERE UYGULANABİLİR?

Mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak oluşturulan ilk gebeliğin tarihi 1992 yılıdır. Mikroenjeksiyon, sağlıklı spermin ince bir pipet yardımıyla yumurta içerisine enjekte edilerek bırakılması işlemine verilen isimdir. Döllenme için klasik tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemleri kullanılmaktadır. Erkeğin üreme için normal olduğu, kadından kaynaklanan kısırlık durumlarında klasik tüp bebek yöntemi kullanılır ve spermler toplanmış yumurtaların yanına bırakılır, yumurtaların döllenmeleri beklenirdi.

Daha sonra geliştirilen ve günümüzde geçerli hale gelen Mikroenjeksiyon yönteminde ise tek bir sperm yumurtanın içerisine Mikromanipulator aleti kullanılarak enjekte ediliri

Bu yöntemde döllenme, yumurtalar toplandıktan 2 ila 4 saat sonra uygulanmaktadır. Önce “Kumulus Hücreleri” yani yumurta çevresindeki hücrelerin temizliği yapılır ve akabinde yumurta sabitlenmeyi sağlayan bir pipet yardımıyla sabit tutulur. Çok ince bir iğne kullanılarak spermin yumurtanın içerisine bırakılması işlemi tamamlanır.

Sperm Morfolojisinin çok bozuk olduğu durumlarda IMSI yöntemi yani “Intrasitoplazmik Morfolojiye Göre Seçilmiş Sperm İnjeksiyonu” yöntemine başvurulmaktadır.

% 70 gibi bir oranda olgun ve döllenmeye uygun yumurta toplanır ve yine bunların % 70’e yakını döllenmeyle sonuçlanacaktır. Böylelikle on yumurtası olan bir kadında ortalama olarak 5 embriyonun gelişmesi sağlanabilecektir.

2005 yılında yapılan bir araştırma neticesinde Ürogenital Anomali oranının normal gebeliklere kıyasla artış gösterdiği görülmüş, 2010 yılındaki raporlara bakıldığında ise bu durumun normal gebeliklerle aynı düzeyde gerçekleştiği fark edilmiştir.

İlginizi Çekebilir

Azospermi Hakkında

Erkek Kısırlığının İlaç Tedavisi Var Mıdır?

Erkeklerin yaşantısı boyunca yaşadığı en büyük sağlık problemlerinden birisi de kısırlıktır. Kısırlık rahatsızlığı nedeniyle kişiler …