Obstrüktif Azospermide Sperm Elde Etme Yöntemleri

Erkeklerin en büyük sağlık sorunlarından birisi de sperm üretiminin büyük oranda durmasıdır. Birçok erkek ilgili sağlık sorunu nedeniyle büyük problemler yaşar. Özellikle çiftlerin çocuk sahibi olamaması gibi durumları doğrudan etkileyen bu rahatsızlık tedavisi mümkün olsa bile kişiyi psikolojik olarak yıpratır. İlgili rahatsızlıkta en önemli süreç tanı aşamasıdır. Rahatsızlık gelişim göstermeden tanı koyulması gerekir. Aksi takdirde rahatsızlık çok daha önemli problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Kişilerin bu gibi durumlarla bireysel olarak mücadele etmesi imkansızdır. Azospermi rahatsızlığı ile mücadele edilebilmesi için teşhis ve tanı aşamasının hızlandırılması gerekir. Böylece kısa süre içerisinde rahatsızlık ile mücadele etmeye başlar ve uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesine olanak sağlarsınız. Eğer siz de belirtileri görüyorsanız en yakın tedavi merkezine gitmeniz gerekir.

AZOSPERMİ RAHATSIZLIĞININ GELİŞİMİ

Azospermi rahatsızlığı çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişim göstermeye devam eder. Sinsi rahatsızlık gruplarından birisi olan azospermi çok fazla belirti göstermeden gelişimini sürdürür. Bu nedenle kişinin önlem alması ve rahatsızlık ile mücadele dönemine geçmesi gerekir. Birçok uzman doktor erkeklerde yaşanan kısırlık ve benzeri durumların müdahelesinin hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini savunmuştur. Özellikle çiftler bu konuda büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin birçoğu tedavi aşamasına bir an önce geçmelidir. Aksi takdirde tedavi uygulamalarının etkili olması mümkün değildir. Eğer siz de tedavi uygulamalarının etkili olmasını istiyorsanız çok fazla vakit geçirmemelisiniz.

OBSTRÜKTİF AZOSPERMİ TEDAVİSİ

Tıkayıcı azospermi rahatsızlığına sahip olan erkeklerden sperm elde edilmesi mümkündür. Tıkanıklığa bağlı azospermide testislerde üretilen spermler taşıyıcı kanallarda varolan herhangi bir tıkanıklıktan dolayı meniye ulaşamaz. Bu erkeklerin çocuk sahibi olabilmeleri için testis veya epididimden cerrahi yöntemle sperm elde edilmesi gerekir. Bu sorunu yaşayan çiftlere tüp bebek tedavisi uygulanır. Gerekli hazırlıklar yapılarak yumurtaların laboratuar ortamına alınacağı gün erkekten de bu tekniklerden biri yardımıyla sperm elde edilir. Yumurtalar embriyoloji laboratuarında spermlerle mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi ile döllendirilmekte ve gelişen embriyolar kadın rahmine transfer edilerek gebelik elde edilir. Siz de ilgili tedavi uygulamalarını deneyebilir ve başarılı sonuç elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

sperm kalitesi

Sperm Kalitesini Koruyup Baba Olma Şansını Arttırmak İçin Ne Yapılabilir?

Burada sağlık sorunları olmamasına rağmen doğal bir şekilde anne ve baba olmaya çalışıldı ise ancak …