Rosi Tekniği Nedir? Rosi Tekniğini Kimler Kullanabilir?

Birçok çift çocuk sahibi olmanın hayali ile yaşar. Hatta bu yönde çalışmalar yaparak hayallerini gerçekleştirmek ister. Ancak bazı durumlarda çocuk sahibi olmanın mümkün olmadığı ortaya çıkar. Yaklaşık 1 yıl boyunca çocuk sahibi olmak için çalışma yapan çiftlerin olumsuz sonuç almasının ardından kısırlık teşhisi konulabilmektedir. Bu gibi durumlarda uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Aynı zamanda alternatif tedavi seçenekleri ile hem kadın hem de erkeğin farklı yollarla tedavi edilmesi ve çocuk sahibi olması mümkün kılınır. Birçok tekniği ülkemizde de önemli oranda kullanıldığı biliniyor. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin ilgili yöntemler ile hayallerine kavuştuğunu gözlemlemek mümkündür. Rosi tekniği de bu yöntemler arasında yer alan alternatif seçeneklerden birisidir.

ROSİ TEKNİĞİ NEDİR?

Bilindiği üzere azospermi rahatsızlığında erkeğin hiçbir şekilde canlı sperm hücresine sahip olmadığı gözlemleniyor. Azospermi rahatsızlığı bulunan erkeklere uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi de Rosi tekniği olmaktadır. Canlı sperm hücresi bulunmayan erkeklerin çocuk sahibi olması için Round Spermatid Enjeksiyonu yöntemi yani Rosi tekniği kullanılıyor. Bu teknikte erkeğin olgun sperm hücresine sahip olması sağlanıyor. Böylece yumurta döllenebiliyor ve çocuk sahibi olmak mümkün oluyor. İlgili tekniğin ülkemizde sıklıkla kullanılmasa da yaygın olarak bulunduğu biliniyor. Erkeklerin kısırlık sorunu için önemli bir tedavi seçeneği olan Rosi tekniği dikkat çeken yöntemler arasında yer alıyor. Siz de bu teknik ile çocuk sahibi olabilir ve hayallerinize kavuşabilirsiniz.

A petri dish in a artificial insemination laboratory.

ROSİ TEKNİĞİ NASIL UYGULANIR?

Rosi tekniği bugüne dek teorik olarak uygulanmamıştır. Ancak yapılan deneysel çalışmalar önemli sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Hatta tekniğin %60 oranında işe yaradığı teyit edilmiştir. Uzman doktorun yaptığı uygulamalar ile 14 farklı yumurta hücresine Rosi tekniği ile elde edilen spermler enjekte edilmiştir. Enjekte işeminin sonunda sağlıklı bir gelişim gözlemlenmiştir. Döllenme olayının ardından embriyo oluşumu evresine geçildiği gözle görülmüştür. Bu gibi sonuçlar kısırlık problemleri için harika bir tablo ortaya koymuştur. Ayrıca erkeklerin önemli bir problemi için mucizevi bir sonuç daha ortaya çıkmıştır. Tüm bu sonuçlar günümüzdeki önemli bir problemi de arka planda bırakmış ve çocuk sahibi olmak isteyenleri mutlu etmiştir.

İlginizi Çekebilir

Tıkayıcı Olan Azospermi Durumlarında Hangi Yöntemler Kullanılır?

Erkek kısırlığı olarak bilinen yaygın hastalıklardan birisi de azospermi rahatsızlığıdır. İlgili rahatsızlık erkeklerin kabusu olmakta …