Semen Analizi Nedir? Semen Analizi Nasıl Yapılır?

Azospermi rahatsızlığına sahip olan erkekler için yapılan uygulamalardan birisi olan semen analizi kritik verilerin elde edilmesine yardımcı olur. Birçok rahatsızlığın ortaya çıkarılabilmesi, teşhis edilmesi ve tanı koyulması için farklı teknikler kullanılır. Rahatsızlıkların hangi boyutta olduğu ve ne derece gelişim gösterdiğiniz anlamak için yapılan bu uygulamalar tanı koyabilmek için önemli değerlerdir. Azospermi rahatsızlığında da benzer bir yöntem kullanılır ve semen analizi yapılır. Semen analizinin uygulaması ise oldukça basittir. Normal süreçte yapılan mastürbasyon işleminin uzman gözetiminde değerlendirilmesi olayı olan semen analizi azospermi rahatsızlığının tespiti açısından çok kritiktir. Azospermi rahatsızlığının olup olmadığını anlamak için semen analizi uygulamasının aksatılmaması ve bir an önce yapılması gerekir.

SEMEN ANALİZİ UYGULAMASI

Mastürbasyon ile dışarı atılan ve boşalan kişilerin menileri semen analizinde değerlendirme altına alınır. Azospermi rahatsızlığına sahip olan kişilerin menilerinde farklı değişimler gözlemlenir. Bazı durumlarda renk tonu farklı menilerin dışarı atıldığı veya daha yoğun olduğu gözlemlenmiştir. Uzmanlar bu noktada detaylı analiz yaparak meninin rengi ve kıvamı ile ilgili değerlendirme yapar. Azospermi rahatsızlığının da bu noktada ortaya çıktığı bilinmektedir. Semen analizinin önemi çok büyüktür. Rahatsızlığın tespiti açısından semen analizinin muhakkak yapılması gerekir. Aksi takdirde rahatsızlığın gelişimi durdurulamaz ve azospermi rahatsızlığı her geçen gün daha kötü bir gelişim gösterir. Semen analizi yaptırarak siz de rahatsızlık ile ilgili ayrıntılı analiz yapılmasını sağlayabilirsiniz.

SEMEN ANALİZİ NASIL YAPILIR

Semen analizi uygulamasında elde edilen meni detaylı olarak incelenir. Meninin semen adı verilen kısmı ve mikroskobik olarak görülebilen sperm canlı hücreleri incelenir. Sperm hücrelerinin canlı olmama durumunda azospermi rahatsızlığının aktif olduğu tanısı konulabilir. Ancak bunun için çok daha detaylı bir analiz yapılır. Uzmanlar azospermi rahatsızlığının tespitinden önce tüm verileri değerlendirir ve kişinin şikayetlerini dinler. Azospermi tedavi edilebilen bir rahatsızlık olsa bile kısa süre içerisinde sonuç almak mümkün değildir. Tedavi aşamasına geçmeden önce konulan tanı rahatsızlığın şiddetini de açıklığa kavuşturan bölümdür. Eğer büyük bir ilerleme kaydedilmişse bu durumda farklı tedavi seçenekleri düşünülebilir. Semen analizi bu noktada kritik bir değerdir.

İlginizi Çekebilir

Sperm Kalitesi Düşüyor !

Dünyada insan sperminin kalitesi ve yoğunluğu üzerine yapılan en kapsamlı araştırmanın sonuçları, ciddi bir düşüşü …